Židovská hudba moderně: Klezmer Revolution

29. listopadu 2008 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Londýnské hudební vydavatelství World Music Network vydalo v oblíbené edici Rough Guides album s výběrem moderní židovské hudby Klezmer Revolution.

Výběr s názvem Klezmer Revolution, který vyšel letos v srpnu, začíná tím nejlepším, co současná světová klezmerová scéna nabízí: skladbou newyorské formace The Klezmatics, která několikrát vystupovala i u nás. Píseň Ain’t Afraid je naléhavou obžalobou náboženského fanatismu ve všech jeho podobách („Nebojím se tvého Jahveho, nebojím se tvého Ježíše, nebojím se tvého Alláha. Bojím se toho, co děláš ve jménu svého boha.“). Hudba má víc než k tradiční židovské hudbě blízko ke svobodomyslnému rocku, kříženému s reggae, ale také soulem nebo gospelem. Už z této první písně je tedy patrné, že moderní klezmer čerpá ze všech žánrů a že se neomezuje pouze na skočné veselé melodie hrané na klarinety. Nicméně i klarinet jako sólový nástroj na albu několikrát zazní. Jindy současní židovští umělci čerpají z divadelní či klasické hudby (Lerner Moguilevsky: Tati und mami tanz) nebo naopak z moderních elektronických stylů. Příznačná je skladba Yuri (skupina Oi Va Voi), která začíná rozhlasovou zprávou v ruštině („Govorit Moskva…“) a pojednává o letu Jurije Gagarina do kosmu. To vše doprovází jakési „klezmerové techno“, v němž můžeme mimo jiné vycítit inspiraci německou elektronickou legendou Kraftwerk.

Klezmer Revolution není jediným výběrem současné židovské hudby, který letos vyšel v řadě Rough Guides. Titul Klezmer Revival obsahuje tradičněji laděné kompozice.

Aktuální alba z řady Rough Guides (mj. s africkou, latinskoamerickou, romskou nebo vietnamskou hudbou) včetně obou klezmerových kolekcí si představíme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 6. prosince od 19.15 nebo v repríze v úterý 9. prosince v 16.55.

Všechna alba z řady Rough Guides má u nás v distribuci společnost Classic.