Starodávné romské písně jinak

11. srpna 2010 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Starodávne rómske piesne inak, to je název alba slovenského projektu After Phurikane. CD starých romských písní natočených v novém kabátě si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu v pondělí 16. srpna od 7.45.

„Podobně jako americký sběratel Alan Lomax, který znovuobjevoval zapomenuté bluesmany na americkém Jihu, mapuje o 70 let později Jana Belišová hudbu v romských osadách na východě Slovenska. Obětavě zachytila ty nejcennější kulturní poklady: tradice kdysi předávané mezi generacemi znají na počátku 21. století už jen ti nejstarší pamětníci. Její terénní nahrávky přinášejí syrovou hudbu bez příkras,“ píše v bookletu alba Starodávne rómske piesne inak český hudební publicista, odborník na world music Petr Dorůžka.

Na novém albu však nejde o terénní nahrávky a o „syrovou hudbu bez příkras“. Jana Belišová na své terénní práce navázala novým projektem, v jehož rámci nechala lidové neškolené zpěváky spolupracovat s profesionálními hudebníky. A tak vedle autentických hlasů romských manželských párů, sourozeneckých nebo švagrovských dvojic („Aby se cítili jistěji, přicházeli ve dvojicích,“ píše Belišová) na albu slyšíme akordeon, violoncello, perkuse a kytaru. Romské lidové melodie se proplétají s tangem Astora Piazzolly nebo s autorskou melodií perkusisty Thierryho Ebama. „Některé skladby mají charakter intimní výpovědi, jiné jsou komorními dialogy mezi lasy a nástroji, které se i v dnešním velmi členitém hudebním světě střetávají jen vzácně,“ píše Dorůžka.

Vedle CD je součástí projektu také DVD s filmem Cigarety a pesničky, který „zaznamenává týdenní setkání zpěváků a hudebníků, kteří v srpnu 2009 v evangelickém kostele ve Veľkém Slavkově nahrávali písně pro toto CD“.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web