Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, podzim 2018

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, podzim 2018
16. srpna 2018 Aktuality, Blues, Jazz, World music Autor: Milan Tesař

V aktuálním vydání týdeníku Slyšte, lidé! vás budeme zvát na zajímavé koncerty a festivaly, které proběhnou během letošního podzimu. Budeme hovořit o festivalu Hlasy, který se koná na začátku září v Rožnově pod Radhoštěm. Do Prahy pozveme na koncerty irské skupiny Kodaline a britského zpěváka George Ezry a také na festival Struny podzimu. Budeme hovořit také o festivalu Blues Alive, který se v Šumperku uskuteční ve dnech 15.–17. listopadu. Premiéru vysíláme 18. srpna 2018, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

V Rožnově pod Radhoštěm se bude 1. září konat druhý ročník festivalu Hlasy, zaměřeného na lidský hlas v různých podobách. Letos se představí Katarína Máliková ze Slovenska, česká zpěvačka Jana Koubková, projekt Hlasy Horňácka se souborem Musica Folklorica, vokální skupina Skety a polská bluesová kapela Gruff.

Od 7. do 30. září bude na velkém českém turné americký bluesový kytarista Chris Bergson. O tomto newyorském hráči se píše jako o jednom „z nejinvenčnějších skladatelů v historii moderního blues“. Hraje směs moderní verze žánru, jeho starší akustické podoby a soulu. V roce 2015 byl uveden do newyorské bluesové síně slávy a Mojo Magazine před deseti lety jeho album Fall Changes jmenoval nejlepší bluesovou deskou roku. Turné Chrise Bergsona začne 7. září ve Vsetíně, bude pokračovat 8. září v Černošicích u Prahy, 9. září v Praze v klubu Reduta, 10. září bude hrát v Mostě, 11. v České Lípě, 12. v Praze v Jazz Docku nebo 13. září ve Varnsdrofu. Dále vystoupí v Teplicích, v Jirkově, 17. září ve Valašském Meziřící, 18. září to bude Stará Pekárna v Brně, dále 19. září Boskovice, 22. Jablonec nad Nisou, 25. září Domažlice a třeba 28. září Nový Jičín.

Na začátku října přijede do Prahy v rámci svého aktuálního turné australský rockový písničkář Xavier Rudd. Je známý nejen jako muzikant, ale také jako bojovník za lidská právě a konkrétně za práva australských Aboriginců. Tohoto tématu – stejně jako obecně duchovních témat nebo životního prostředí – se často dotýká také ve svých textech. Pražský koncert se koná 1. října v Paláci Akropolis.

Islandštáí Gusgus mají na svém kontě deset studiových alb, na kterých pracují s různými odrůdami elektronické a taneční hudby – od elektronického popu přes house až po agresivnější techno. I když v 90. letech skupinu tvořilo i deset členů, momentálně fungují GusGus jako duo, které tvoří Daniel Ágúst Haraldsson a Birgir Þórarinsson. Zvláště v severských zemích jsou GusGus považováni za legendy elektronické hudby a jejich skladba Featherlight se ve Švédsku stala nejstahovanější písní na platformě iTunes. Islandští Gusgus vystoupí 4. října v Praze v klubu Roxy.

Další velký koncert se v Praze uskuteční 16. října. Velký mimo jiné proto, že z původně plánovaného komorního prostředí Lucerna Music Baru jej pořadatelé pro velký zájem přesunuli do velkého sálu Lucerny. Řeč je o vystoupení irské skupiny Kodaline. Ta vznikla v roce 2005 původně pod názvem 21 Demands, pod současným jménem hraje od roku 2011. Je držitelem ceny European Border Breakers Award pro začínající hudebníky z roku 2013. V Praze měla skupina původně vystoupit už loni na podzim, ale kvůli natáčení nového alba celé turné o rok odložila.

V tentýž den, tedy 16. října, se do Česka vrací kubánská skupina Manolito y su Trabuco, která bude hrát v Paláci Akropolis. Bude to už třetí pražský koncert této legendy kubánské hudby – poprvé se u nás orchestr představil v roce 2011, podruhé v roce 2016. Skupina, která je doma na Kubě držitelem řady ocenění, vychází z nástrojového obsazení stylu charango s výraznými houslemi a flétnou. K tomu však přidali bicí, dechové nástroje a klávesy. Mají tři zpěváky, kteří zpívají sólově i společně.

Na podzim se do Česka vrátí také George Ezra. Bude mít koncert v Praze ve Foru Karlín 22. října. V Praze Ezra představí své nové album Staying At Tamara’s, které obsahuje i píseň Shotgun, nedávné první místo britské hitparády. Na prvním místě v britském žebříčku byla ostatně i obě dosavadní zpěvákova alba. Nové CD se jmenuje podle Ezrova zážitku – zpěvák se prostřednictvím služby Airbnb ubytoval v Barceloně v soukromém bytě a spal na posteli, která jinak patří dívce jménem Tamara – proto Pobyt u Tamary jako název alba. Právě během měsíčního pobytu ve Španělsku album vznikalo.

Festival Struny podzimu zahájí 9. října v Národním památníku v Praze na Vítkově vokální soubor Ars Nova Copenhagen, který pod taktovkou Paula Hilliera uvede mimo jiné skladbu In C od Terryho Rileyho. Tuto přelomovou skladbu napsal Riley už v roce 1964 a vlastně tím ještě před Stevem Reichem a Philipem Glassem stál u zrodu amerického minimalismu. Terry Riley přijede do Česka vůbec poprvé, a to nejen jako host zahajovacího koncertu. O den později se představí jako pianista v intimním duu se synem Gyanem, jehož hra na kytaru, inspirovaná tradiční indickou hudbou, flamenkem a západoafrickými rytmy, skvěle souzní s otcovými melodickými nápady. Českých premiér ovšem nabídnou Struny podzimu mnohem více. Zatímco někteří umělci přijedou do naší země opravdu poprvé, jiní zde v premiéře představí své speciální nebo nové projekty. Program představí směs vážné hudby, jazzu i hudby experimentální, nebude chybět moderní bluegrass v podání skupiny Punch Brothers, dále třeba irský folk nebo hiphop, který bude zastupovat kalifornský rapper Open Mike Eagle. Poprvé v Česku vystoupí americká zpěvačka Lizz Wright s repertoárem na pomezí gospelu, folku, jazzu a popu. Z českých umělců se na Strunách podzimu představí písničkářka Dagmar Voňková.

Velký svátek pro všechny milovníky blues se bude konat 8. listopadu v pražské Lucerně. Vůbec poprvé totiž vystoupí v Česku zřejmě nejslavnější žijící interpret blues, Američan Buddy Guy. Jako svůj velký vzor jej uvádí několik generací kytaristů včetně Erica Claptona, Keitha Richardse, Jimmyho Page nebo Jeffa Becka. Buddy Guy má na svém kontě osm cen Grammy, je členem rokenrolové síně slávy a v žebříčku 100 největších kytaristů všech dob, který sestavil americký magazín Rolling Stone, obsadil 30. místo. Kytarista Stevie Ray Vaughan o Guyovi řekl: „Když hraje potichu, je to ten nejtišší kytarista, když hraje nahlas, nikde nenajdete hlasitějšího.“ Jako o „absolutním zjevení“ hovoří o hře Buddyho Guye Jimmy Page, známý především ze skupiny Led Zeppelin.

Od 15. do 17. listopadu bude v Šumperku probíhat 23. ročník mezinárodního festivalu Blues Alive, jeden z nejlépe obsazených ročníků v historii. Mezi jeho hlavní hvězdy budou patřit dvě zpěvačky. Jednak to bude Američanka Joan Osborne, která se proslavila v 90. letech hitem One Of Us a v Šumperku představí album písní Boba Dylana. Druhou bude původem srbská kytaristka Ana Popovič, jedna z mála Evropanek, kterým se podařilo prosadit se na americké bluesové scéně. Kromě toho bude mít festival Blues Alive několik mužských hrdinů. Po několika letech se například do Šumperka vrátí další legenda moderního blues, rodák se San Francisca Joe Louis Walker. Své první album Cold Is The Night vydal v roce 1986, později spolupracoval například s Branfordem Marsalisem, Jamesem Cottonem, Taj Mahalem nebo skupinou Tower Of Power. Čtyřnásobný držitel Blues Music Award ovšem letos na podzim nezahraje pouze v Šumperku, ale bude mít také koncert 12. listopadu v Lucerna Music Baru v Praze.

Na festivalu Blues Alive vedle zahraničních hvězd vystupují i čeští, slovenští a středoevropští muzikanti. Zajímavé je každý rok sobotní tematické odpoledne. Letos, bude to 17. listopadu, má podtitul Jak je neznáte. Představí se během něj Mikoláš Chadima se skupinou Inrou, skupina Svatopluk s písněmi Svatopluka Karáska a slovenská skupina ZVA 12-28 Band s hostem, Tomaszem Krukem z Polska.

Jedním z nejzajímavějších zahraničních hostů bude Reverend Sekou, dokumentarista, teolog a hudebník, rodák z Missouri, který kombinuje hudbu ze severního Mississippi, blues z Arkansasu, memphiský soul a křesťanskou hudbu. Jako občanský aktivista bojuje proti policejnímu násilí a ekonomické a sociální nespravedlnosti a za tento svůj boj byl už několikrát zatčen.

Vedle blues amerického nebo evropského se na festivalu objeví i zástupci blues afrického. V západní Africe má totiž tato hudba své kořeny. Letos poprvé do Šumperka přijede skupina Tamikrest, kterou tvoří příslušníci pouštního národa Tuarégů z Mali.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web