Slyšte, lidé!: Pozvánka na Folkové prázdniny 2013

Slyšte, lidé!: Pozvánka na Folkové prázdniny 2013
7. července 2013 Aktuality, Folk, World music Autor: Milan Tesař

V příštím vydání týdeníku Slyšte, lidé! vás budeme zvát na festival Folkové prázdniny do Náměště nad Oslavou. Folkové prázdniny jsou přehlídka evropských a světových hvězd i toho nejlepšího z české scény. K festivalu však patří také obří festival tvůrčích dílen nebo odborné kolokvium, letos na téma Co patří do encyklopedie. Téma má i celý festival – letos je to O lásce a lidské náklonnosti. Festival se bude odehrávat od 20. do 27. července a z jeho bohatého programu vám v pořadu pustíme například španělskou zpěvačku Amparo Sánchez, polskou skupinu Vołosi nebo mexické duo Cabezas de cera. * Pořad poslouchejte 13. července od 19.15 nebo 16. července v 16.55.

Festival Folkové prázdniny 2013 v Náměšti nad Oslavou zahájí v sobotu 20. července francouzský flamencový kytarista Juan Carmona. Patří k inovátorům flamencového žánru, byl nominovaný na Latin Grammy, je držitelem řady dalších cen a v roce 2006 například úspěšně propojil flamencovou improvizaci se zvukem velkého symfonického orchestru.

V neděli se v Náměšti každoročně odehrává Divadelní den. Letos se představí například Divadlo Studna, Divadlo plyšového medvídka, Dřevěné divadlo nebo Malé divadlo kjógenu. I 21. července však bude v prostorách náměšťského zámku znít hudba – vedle českého písničkáře Václava Koubka bude hostem festivalu také španělská – nebo přesněji katalánská – zpěvačka a kytaristka Amparo Sánchez. Donedávna byla členkou barcelonské skupiny Amparanoia, která se věnovala směsi katalánské rumby, salsy a punku a získala prestižní cenu stanice BBC pro world music. Jako sólová interpretka se Amparo Sánchez představuje v komornější a klidnější podobě, ale z latinskoamerických rytmů vychází stále.

V rámci divadelního dne se letos představí severoirský hudebník Duke Special. Jedenačtyřicetiletý rodák z Belfastu hraje zdánlivě nesourodou směs kabaretních písní, pochodů, blues, šansonů a folku. Jako své inspirační zdroje zmiňuje Toma Waitse nebo Kurta Weilla a píše skladby inspirované literaturou, filmy, samozřejmě divadlem, ale také svým vlastním životem.

V pondělí 22. července bude v Náměšti probíhat večer s názvem Folk & tango a v jeho rámci se představí například slovenské trio Triango. Tvoří je pianista Peter Breinder, akordeonista Boris Lenko a houslista Stano Palúch, která se v Náměšti o dva dny později představí jako člen Pacora Tria.

Večer s názvem Folk & Tango dále nabídne vystoupení anglického písničkáře Sama Lee. Jeden z největších objevů poslední doby na britské folkové scéně se hudbě věnuje pouze asi sedm let, předtím studoval výtvarné umění a sociologii a také tančil. K písním jej přivedl víceméně náhodný poslech zpěváka Harryho Coxe a dalších interpretů tradiční hudby východní Anglie. „Odlišovali se od všeho, co jsem dosud poslouchal,“ říká Sam Lee a pokračuje: „Chci dělat hudbu pro lidi, kteří předtím folk nikdy neslyšeli, a uvést jej v docela nové podobě. Chci zpochybňovat to, co si lidé pod slovem folk dosud představovali.“

Ve středu si můžete vychutnat například zajímavé spojení anglické písničkářky Elizy Carthy a amerického zpěváka Tima Eriksena. Oba se v Náměšti už představili s vlastními projekty a tentokrát tedy budou poprvé vystupovat jako duo. O Elize Carthy píše publicista Jiří Moravčík: „Pochází z vážené tradicionalistické rodiny, které se v Anglii přezdívá Svatá. Otec, zpěvák a dobrý kytarista Martin Carthy, představuje živoucí folkovou legendu. Zakládal kapely Steeley Span a Albion Band, leccos naučil Boba Dylana a královna mu k šedesátinám připnula na hruď Řád britského impéria. Matka Norma Waterson celý život prozpívala ve slavných The Watersons a své vlastní, nadšeně přijaté album vydala až v 58 letech. Spolu s dcerou vystupují rodiče od poloviny 90. let pod hlavičkou Waterson: Carthy a vydávají alba ostrovních tradičních písní, nad kterými se srdce tetelí.“

Ve čtvrtek 25. července se na pódium festivalu vrátí tango, a to s finskou akordeonistkou Johannou Juholou. I když totiž tango pochází z Argentiny, ve Finsku je to žánr velmi populární. Namísto bandoneonu hrají Finové na akordeon, jejich podoba tohoto tango je možná méně vášnivá, více poplatná severoevropskému vnímání světa. Tango bylo ve Finsku populární do 60. let. Poté tento zájem trochu upadl, ale v roce 1985 novou vlnu zájmu o tento žánru nastartoval první ročník festivalu Tangomarkkinat ve městě Seinäjoki.

Páteční večer má název O lásce a vedle tradičně oblíbeného Hradišťanu se představí dvě skupiny ze sousedních zemí. Tou první je slovenská Banda, která po svém zpracovává lidové písně ze Slovenska. Po svém – to znamená, že k lidovým textům a základům melodie bez problémů doplní prvky ska, reggae nebo dokonce hiphopu.

Polská skupina Vołosi pochází z polské části Beskyd a staví především na zvuku smyčcových nástrojů. Tvoří ji houslisté Krzysztof Lasoń a Zbigniew Michałek, hráč na třístrunnou violu Jan Kaczmarzyk, violoncellista Stanisław Lasoń a hráč na kontrabas Robert Waszut. Jediným „ne-strunným“ nástrojem v základní sestavě jsou dudy, na které v některých písních hraje violista Kaczmarzyk. V sestavě se propojily dva rozdílné přístupy k muzice – zatímco bratři Lasońové studovali klasickou hudbu, ostatní členové skupiny vyšli z lidového horalského prostředí a k hudbě přistupují intuitivně.

Závěrečný den festivalu, sobota 27. července, má podtitul Chutě. Na pódiu se představí například mexická skupina Cabezas de cera. Projekt s tímto názvem založili bratři Mauricio a Francisco Sotelové. V Náměšti vystoupí společně s rakouským trumpetistou Franzem Hautzingerem, který patří mezi respektované osobnosti evropské improvizační hudby. Těšit se můžete na ambientní hudbu, která stojí na kombinaci akustických a elektronických nástrojů. Publicisté ve skladbách Cabezas de cera slyší prvky progresivního rocku, elektronické avantgardy i zvuky, které se výborně hodí do sci-fi filmů. Bratři Sotelové hrají na vlastnoručně vyrobené strunné, dechové i bicí nástroje a ve funkční hudební nástroj se v jejich rukou promění leckterý obyčejný kovový předmět.

Do Náměště se letos vrátí polská houslistka a zpěvačka Joanna Słowińska, tentokrát s AKT Triem a projektem na pomezí akustické a elektronické hudby.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!