Slyšte, lidé!: Folkové naděje XXIII.

Slyšte, lidé!: Folkové naděje XXIII.
7. prosince 2011 Aktuality, Country, Folk Autor: Milan Tesař

Folkové naděje je občasník, ve kterém si představuje mladé a nepříliš známé písničkáře a kapely z folku a příbuzných žánrů, jako jsou akustická alternativní hudba, šansony nebo world music. Ve 23. pokračování tohoto seriálu uslyšíte například skupinu Cirkus Cermaque, Honzu Roušara, slovenskou Bandu, Zelené koule, Szmyruum a chechuum nebo bluesový Bluechips Band. Poslouchejte v sobotu 10. prosince od 19.15 nebo v úterý 13. prosince od 16.55.

Putování po republice a blízkém zahraničí zahájím tentokrát na jižní Moravě. Skupina Bluechips Band o sobě píše: „Blues není u nás zrovna podporovaný hudební styl a věnuje se mu jen hrstka většinou starších, praxí ostřílených muzikantů. Už slovo blues vyvolává u většiny laiků představu o pomalé a smutné hudbě a u ortodoxního blues ze 40.–50. let tomu tak opravdu často bylo. Čas ale ukazuje, že i tento styl prochází vývojem a naše CD je jasnou ukázkou, že blues může být i veselé. Naše kapela nebyla založena, prostě vznikla z potřeby několika muzikantů hrát v Brně moderní současné blues. Proto nemáme minulost, ale jen budoucnost.“

Ilon Leichtová je zpěvačka ze západních Čech, která se věnuje country. Na počátku její sólové kariéry stál Jiří Mašek z vydavatelství Good Day Records. Ten se stal iniciátorem a producentem alba Cross Country, na kterém se Ilon představuje s doprovodem řady hostů, většinou špičkových muzikantů, v repertoáru na pomezí country a středního proudu, jako výrazová a výrazná zpěvačka. Baskytaru, na kterou hraje ve skupině BlueGate, odložila, aby se mohla naplno věnovat právě zpěvu.

Kapelu Blue Stones tvoří kontrabasista Laďa Vašek, kytarista a zpěvák Zdeněk Bartoš, na housle hraje a také zpívá Petra Fabianová a na banjo hraje Petr Ježek. Loni v listopadu skupina nahrála pětipísňové cédéčko Like Never Before, z kterého si v pořadu pustíme titulní píseň.

Skupina Jarrah ve studiu Proglasu (2011)Skupina Jarrah z Prahy se věnuje akustické world music. Kapelu tvoří flétnistka Žofie Kašparová, na glissentar (nástroj vytvořený na bázi arabské loutny) hraje Daniel Vojtíšek, dále Ladislav Veselý obsluhuje rámové bubny a jako stálý host se skupinou spolupracuje houslistka Jitka Malczyk. Kapela vznikla loni, pravidelně koncertuje především v pražském klubu Rybanaruby a v říjnu si zahrála živě i v našem studiu. 

Písničář Jakub Čermák, původem z Teplic, žije v Brně a zde také založil svou kapelu, kterou nazval Cirkus Cermaque. Protože Čermák je také básník, i hudba jeho skupiny stojí do značné míry na textech. S těmito texty místy koresponduje, místy jde naopak jakoby proti nim. Hudba, která zní z nového alba Divozemí, je nedefinovatelná. Sám jsem si pro ni vymyslel slovní spojení „blues přetavené do kulhavého valčíku“, ale lze říct i méně poeticky „komorní alternativa“.

Honza Roušar je autor a interpret, který skládá písně na pomezí folkrocku a šansonu. Honza sám hraje na kytaru a v jeho kapele najdeme další čtyři muzikantů – Václava Tobrmana na klavír, ukulele a melodiku, Adriana Ševečka na bicí, Jiřího Výborného na baskytaru a hráče na dechové nástroje, přičemž na tomto postu se střídají Markéta Smejkalová, Robert Mitrenga a Bharata Rajnošek. Honza Roušar vydal loni album Točí se to dokola, z kterého vám v pořadu nabídneme píseň Na parte.

Skupina Banda na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou (2010)Slovenská skupina Banda vznikla v roce 2003 a věnuje se originálním úpravám lidových písní. Tvoří ji houslista Samo Smetana, hráčka na cimbál, heligónku a buben bodhrán Alžbeta Lukáčová, Ivan Hanula střídá violu, housle, mandolínu a buzuki, Peter Obuch hraje na kontrabas a Roman Kozák na perkuse. Banda nedávno zaznamenala výrazný zahraniční úspěch. V říjnovém celoevropském žebříčku žánru world music skončilo její album nazvané Jedna na osmém místě z celkových 164 nominovaných desek. Je to historicky nejúspěšnější umístění jakékoli slovenské skupiny v tomto prestižním žebříčku.

Cross The Line je kapela z Trnavy v čele se zpěvačkou Janou Ružičkovou. Ta sama není na scéně žádným nováčkem – zpívá od konce 90. let. Její kapela hraje moderní bluesové písně s přesahy do jiných žánrů z dílny současných autorů a autorek.

Mílu Fuxu můžete znát jako polovinu dua Krock, které jsme si ve Folkových nadějích představovali už v roce 2003 a které už tenkrát tvořili pánové zralého věku – spolu s Fuxou Ondřej Šebesta. Fuxa si mezitím založili ještě druhou kapelu, pojmenovanou Míla Fuxa Band, a nedávno s ní vydal demoalbum s názvem Pojďte andělové.

Lav Lav je dívčí duo z Brna, které tvoří Marie Adamová a Lucka Krpalová. Obě zpívají, Marie hraje na kytaru a Lucka na perkuse. Jako duo začaly vystupovat v roce 2007 a zatím koncertují hlavně v Brně, ale rády se prý podívají i do jiných regionů. Své demoalbum natočily v roce 2010. 

Skupina Benefit na festivalu Hoří, má panenko! v Lipůvce (2011)Z jižní Moravy pochází i bluegrassový Benefit. Vznikl v roce 2002 po odchodu Marka a Lukáše Podsedníkových z kapely Dessert a orientovat se měl od počátku na tradiční bluegrass. Koncertní premiéra se odehrála v roce 2003 a ještě v tom roce si skupina zahrála mimo jiné na festivalu v Norsku. Současná sestava je: Marek Podsedník na kytaru, Lukáš Podsedník na mandolínu, Vladimír Kosiba na kontrabas a Libor Babák na banjo. Své zatím jediné album pánové natočili v roce 2008.

Zelené koule je skupina z Brna, která se – jak název napovídá – věnuje ekologicky laděné tvorbě, a to ve stylu alternativní hudby. Na internetu o sobě píšou: „Zelené koule jsou nepočetná hudební skupina. Svérázná poetika ekologických písní nás žánrově řadí do kategorie tzv. biopunkových kapel. Vznik Zelených koulí se datuje k počátku roku 2005. První veřejné vystoupení kapely bylo 30. 7. 2005 na festivalu BIGBeaT Černvír Open Air 2005.“

Kapela Szmyrum a chechuum sice vznikla v Praze, ale zpívá ve svérázném slezském nářečí, kterému se říká „po nasyzmu“. A stejně, tedy Po naszymu, se jmenuje i CD, které skupina vydala. I pojmenování „szmyrum a chechuum“ z těšínského nářečí vychází. „Přeneseně to znamená, že vytvářím nelibé a ledabylé zvuky tahem smyčcem po strunách,“ vysvětluje kapelnice a houslistka Barbora Baronová. Szmyrum a chechuum kombinují autorské folkové písně s aranžérskými prvky převzatými z folklóru. V sestavě najdeme například flétnu, klarinet, housle, violoncello a také cimbál.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!