Semafor – 70. a 80. léta

19. prosince 2012 Aktuality, Blues, Jazz Autor: Milan Tesař

Po úspěchu boxu 11 CD „Semafor – léta šedesátá“ zákonitě přichází vydavatelství Supraphon s kompletem, který sumarizuje dílo tvůrců divadla Semafor v letech normalizace. Semaforské písně ze 70. a 80. let může nyní ve větší míře slýchat v našem vysílání (mj. v nedělních Písničkách z archivu) a komplet si podrobněji představíme ve čtvrtek 20. prosince 2012 od 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Vzhledem k nekompromisním politickým postojům Jiřího Suchého vyšlo v 70. a 80. letech mnohem méně oficiálních nahrávek než v jednom předchozím desetiletí. Přesto existují záznamy z řady představení a mnoho písní nebylo publikováno v kompletech, ale jako samostatné singly. Dvanáct CD nového boxu zachycuje práci geniálního básníka a textaře Jiřího Suchého, který v dobách útlaku a nepohody, ve spolupráci s Ferdinandem Havlíkem, vytvořil mimořádné dílo: stovky písní, které by se za příznivějších okolností staly evergreeny, a desítky skvělých divadelních textů. Komplet 12 CD Semafor – léta 70. a 80. obsahuje vše, co bylo za dvacet let oficiálně vydáno, včetně slavné Kytice a profilových alb, plus objevné bonusy navíc. Komplet tímto způsobem představuje členy souboru divadla Semafor včetně stálice Jitky Molavcové.

Jedno CD přináší texty Jiřího Suchého, zpívané naší pěveckou elitou. Poslední CD obsahuje rarity včetně mimořádného bonusu v podobě záznamu posledního vystoupení Jana Wericha v rozhovoru s Jiřím Suchým v silvestrovském pořadu nazvaném Setkání.

„Asi nejvíce mě překvapil archiv Českého rozhlasu, který skrývá řadu dodnes nevydaných perliček zejména ze 70. let, tedy i z doby, kdy pan Suchý do jeho vysílání prakticky nemohl. Jsou to písně z her jako Čarodějky, Ten pes je váš? nebo Smutek bláznivých panen. Další velkou raritou budou nikdy nevydané písničky z filmu Malinový koktejl, které Jiří Suchý v 80. letech napsal s Michaelem Kocábem a které nahrál Pražský výběr s Janou Kratochvílovou, tedy spojení, které leckoho překvapí. A skutečně pro fajnšmekry je zde nahrávka východoněmecké disidentky Bettiny Wegner, která za své protesty proti okupaci v roce 1968 musela na rok a půl do vězení. Ta v 70. letech zhudebnila řadu textů Jiřího Suchého a jeden z nich najdete i v kompletu,“ vyjmenovává editor projektu Lukáš Berný.

(Zdroj: zpráva vydavatelství Supraphon)

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web