Profil Neila Younga ve Slyšte, lidé!

26. září 2012 Aktuality, Country, Folk Autor: Milan Tesař

V rámci týdeníku Slyšte, lidé! vám v sobotu 29. září 2012 od 19.15 nabídneme profil kanadského rockového písničkáře Neila Younga. Představíme si jej jako člověka s hlubokým vztahem k americké hudební tradici, který se však zároveň nebojí v hudební oblasti experimentovat. Hrát si budeme jak z jeho aktuálního alba Americana, tak z řady starších nahrávek od konce 60. let do současnosti. Pořad opakujeme v úterý 2. října v 16.55.

Ve své první opravdové kapele, nazvané Squires, hrál Neil Young už jako středoškolák. V 60. letech nějakou dobu vystupoval jako sólový písničkář, a i když v té době působil a pobýval ve Spojených státech, až do roku 1970 byl jeho tamní pobyt ilegální. Na konci 60. let se přidal k triu Crosby, Stills & Nash, ale současně rozjížděl svou slibnou sólovou kariéru, které se v pořadu budeme věnovat.

Začneme písní Old Man z legendárního alba Harvest z počátku 70. let. Hudební publicista Petr Gratias o ní v časopisu Crossroads píše: „Old Man je pravděpodobně nejautentičtějším Youngovým modelem jeho autorského výrazu. Rozbrnkané akustické kytary doprovází steelkytara a v instrumentaci se objeví i klasické banjo. Všudypřítomná melancholická atmosféra je zvýrazněna v refrénu vokální spoluprací Jamese Taylora a Lindy Rondstadt, ale party rytmické složky jsou málo podnětné a píseň spíše narušují. Českou coververzi pod názvem Moje místo nazpíval Petr Kalandra.“

Dále si v pořadu představíme několika ukázkami především Youngovu tvorbu z doby po roce 2000. Uslyšíte například píseň It’s A Dream z alba Prairie Wind z roku 2005. O něm píše publicista Ondřej Bezr: „Prairie Wind se jednoznačně nese v duchu očekávání šedesátky, i ve svobodném muzikantském povolání bezpochyby zlomového bodu. V kombinaci s mozkovou příhodou, která Younga během nehrávání postihla, a s časově téměř sousledným úmrtím jeho otce jistě není divu, že Young albem tak trochu účtuje, byť se nejedná ani o závěti, ani o přehnané pravdaření přestárlého mudrce.“

Album Le Noise z roku 2010 zvítězilo v anketě Proglasu o nejlepší desku roku – v kategorii zahraničních nahrávek. „Na desce nehraje žádná kapela. Ale doplnil jsem ji tam pomocí svých zvukových efektů,“ prohlásil o albu producent Daniel Lanois a dokládá tak, že Young vedle návratů k americké písňové tradici také rád experimentuje.

Aktuální album Americana obsahuje deset lidových a zlidovělých amerických písní a Youngovu svéráznou verzi britské státní hymny. Zpěváka doprovází skupina Crazy Horse ve složení Billy Talbot – baskytara, Ralph Molina – bicí a Frank „Poncho“ Sampedro – kytara. O souhře Sampedrovy a Youngovy kytary píše na iDnes.cz Ondřej Bezr: „Oba kytaristé vytvořili naprosto stylotvornou úderku, která se nemaže s nějakým uměním. Hraje syrový rokenrol se vším, co k tomu patří. Jde spolu i bojuje proti sobě, hlavně staví hlukové stěny, ale i odsekává ostré riffy.“

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!