Představujeme PerKelt

25. září 2010 Aktuality, World music, Folk Autor: Milan Tesař

Východočeská skupina PerKelt hraje akustickou world music a historizující folk. Letos se probojovala do finále festivalu Zahrada a od podzimu budete písně v jejím podání slýchat i u nás na Proglasu.

Profil skupiny PerKelt (převzato z internetové prezentace kapely)

(kráceno, upraveno)

Skupina PerKelt dává ve svě hudbě splynout veselé středověké nespoutanosti s hravostí a romantikou keltsko-irského folkloru, její aranžmá pak vycházejí ze svižné instrumentace a živelného projevu, stejně jako z širokého záběru improvizačních schopností všech jejích členů. Tvurčí činnost skupina vykazuje od jara 2008, kdy začala pravidelně vystupovat ve středověké krčmě v Dětenicích u Jičína a záhy rovněž na mnoha koncertech, povětšinou v rámci historických slavností, v Čechách i na Moravě.

Počátky vzniku skupiny PerKelt je třeba hledat na maturitním plesu pardubické konzervatoře roku 2006. Zde se seznámili maturující kytarista Štěpán Honc s již dříve odmaturovanou hobojistkou Pavlínkou Bastlovou, a tak umožnili vzniknout dvoučlenné formaci Bardo eta verde, zabývající se hrou gotických, renesančních, barokních a dalších tanců a písní po středočeském hradoví a zámkoví.

Vlivem cest nočními Pardubicemi se skupina asi na podzim 2007 rozrostla o violistu Michala Bendu a bubeníka Filipa Tománka. Po pár vydařených nočních zkouškách v domovských restauracích Irish Pub a U Harpyjí vykrystalizoval styl, jímž se skupina rozhodla ubírat, zapojilo se maximum tvůrčího úsilí a vyplynul název PerKelt (nikoli ve smyslu jídelním, nýbrž spojením slov per a kelt. Podobnost s názvem maďarského omáčkoidního pokrmu je tak čistě náhodná a věříme, že identita skupiny nebude touto nešťastnou shodou náhod výrazně poznamenána).

Skupina tak nyní kombinuje tradiční irský a slovanský folk s vlastními úpravami a pojetím gotických písní, nebrání se však ani občasné inspiraci moderními hudebními směry.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web