Pavel Bobek natáčí v Nashvillu

Pavel Bobek natáčí v Nashvillu
13. října 2009 Aktuality, Country Autor: Milan Tesař

V proslulém americkém studiu Quad v Nashvillu, kde vznikla například i nejslavnější nahrávka Neila Younga Harvest Moon, se tento týden mluví česky. Zpěvák Pavel Bobek tam pod producentským dohledem Luboše Maliny z Druhé trávy nahrává album coververzí Johnnyho Cashe.

Kromě dalšího Čecha, zpěváka Roberta Kresťana, ve studiu s nahrávkou pomáhají přední studioví muzikanti z Nashvillu. Kontrabasu se ujal držitel Grammy Victor Krauss (vedoucí kapely Lyle Lovetta, známý také díky spolupráci se svou sestrou, zpěvačkou Alison Krauss), kytarové party nahrávají Guthrie Trapp (např. Garth Brooks, Travis Tritt, Alison Krauss) a Steve Walsh (spolupráce s Erasure, Norah Jones) a za bicími sedí Jerry Roe (mj. Michelle Branch, bubnoval také v poslední sérii TV soutěže American Idol). Kontrabas na albu hraje pro tento projekt nejdůležitější muzikant, dlouholetý kontrabasista Johnnyho Cashe Dave Roe, který „muže v černém“ doprovodil i na jeho pražské koncertní zastávce v roce 1997.

„Nahrávat album v Americe a navíc s takovými muzikanty je sen, který jsem se ani neodvážil snít,“ říká Pavel Bobek, který se v 70. letech s Johnny Cashem osobně setkal a nakonec si s ním i zazpíval. „Cash tehdy koncertoval na americké ambasádě v Praze. Před koncertem jsem mu říkal, že mám rád jeho píseň Sunday Morning Coming Down. No a když ji pak zpíval, pozval mě na pódium,“ popisuje Bobek.

Pavel Bobek a Luboš Malina na festivalu Zlínský Woodstock (2007) (foto: M. Tesař)Nápad nahrát album Cashových coververzí vznikl podle producenta Luboše Maliny na vydavatelství Universal. „Bylo to po úspěchu podobně koncipovaných Dylanovek Druhé trávy,“ říká Malina. Právě jeho napadlo i to, že by album vzniklo v místě, kde Johnny Cash žil, tedy v Nashvillu v americkém státě Tennesee.

„Najít v Nashvillu správné spolupracovníky i studio mi nakonec pomohla česká zpěvačka Saša Langošová, která právě nahrává se svou kapelou November 2nd nové album s nashvillským producentem a kytaristou Stevem Walshem. Steve pro Pavla Bobka postavil kapelu složenou z předních muzikantů a přivedl i Cashova spoluhráče Dava Roea. V jeho studiu Union Street Recording se nakonec album bude dodělávat a mixovat,“ doplňuje Malina.
Kromě nashvillských muzikantů však lidé na desce uslyší i přední české bluegrassové a country muzikanty.

Banjo, dobro a další akustické kytary do 15 písniček nahrají členové Druhé trávy už v České republice. Zde také dozpívají své party hostující zpěváci. „Například píseň Sunday Morning Coming Down je  duetem s Robertem Křesťanem, známou Highway Man si zase se mnou zazpívá Míša Leicht z Copu, opět Robert Křesťan a Wabi Daněk. V It Ain't Me Babe vokál Cashovy manželky June Carterové nahradí Pavlína Jíšová,“ popisuje Pavel Bobek. Robert Křesťan a Pavlína Jíšová se navíc podle něj podělí i o některé české texty. S přebásněním dalších pomohou například Pavel Vrba, Mirek Černý, Vladimír Poštulka nebo Adéla Lounková.

Než album na jaře vyjde, bude se v Nashvillu ještě jednou nahrávat. Své party totiž přislíbil také další spoluhráč Johnnyho Cashe Charlie McCoy (harmonika) nebo Paul Franklin (např. Sting, Mark Knopfler) na pedal steel.

(Oficiální tisková zpráva)

NyníPísničky před svítáním
Píseň: Dobrý lidi (2022); Interpret: Radůza, Křesťan Robert; Album: Radůza, Křesťan Robert: Dobrý lidi (singl)
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web