Nominace na Apollo 2012: Lenka Dusilová, Květy nebo Zrní

17. prosince 2012 Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Byly zveřejněny nominace na cenu APOLLO za rok 2012. O titul nejlepší album roku dle české hudební kritiky a současně o šek na 60 000 Kč od Ochranného svazu autorského a sošku od výtvarníka Maxima Velčovského se bude ucházet těchto sedm interpretů: Boris Carloff, Lenka Dusilová, Charlie Straight, Květy, The Prostitutes, Umakart a Zrní.

Ceny Apollo 2012 – přehled nominovaných

Boris Carloff: The Escapist (Championship Records)

Debutové sólové album hudebníka, skladatele a producenta Borise Carloffa, na němž se představuje i jako zpěvák. The Escapist je žánrově velkorysá nahrávka s prvky moderního popu, elektroniky, soulu i orchestrální hudby. Hosty na albu jsou James Cook (IAMX), Ghetto Priest (Asian Dub Foundation/Massive Attack) či cellistka Terezie Kovalová (Vladivojna La Chia, Calm Season aj.).

Lenka Dusilová: Baromantika (100Promotion)

Baromantika je tematicky velmi osobní a zvukově pestrá nahrávka, která tvorbu Lenky Dusilové posouvá od akustického písničkářství směrem k progresivním hudebním experimentům. Na tomto svém čtvrtém studiovém albu Dusilová úzce spolupracovala s pianistkou a skladatelkou Beatou Hlavenkovou a producentským duem Tin Soldiers (Viliam Béreš a Patrick Karpentski).

Charlie Straight: Someone With A Slow Heartbeat (Straight Behaviour)

Na svém napjatě očekávaném druhém albu se třinecká čtveřice Charlie Straight rozhodla proniknout hlouběji na území melodicky silných a aranžérsky neokázalých, ale promyšlených písniček v typicky britské tradici. Pro tento cíl mimo jiné angažovala londýnského producenta Guye Fixsena, zakládajícího člena dodnes inspirativní skupiny Laika a spolupracovníka My Bloody Valentine či The Pixies.

Květy: Bílé včely (Indies Scope)

Brněnská skupina soustředěná kolem skladatele a textaře Martina E. Kyšperského natočila nové album s proklamovaným důrazem na syrovost a autentičnost. K tomu jim měl pomoci i producent a zvukař Ondřej Ježek, spolupráci s nímž si Květy úspěšně otestovaly již před třemi lety na albu Myjau. Právě Ježek základní kostru většiny písní dle slov Kašperského obalil „echy, pazvuky a skřípanci, i úplně sladkými ozvěnami“.

The Prostitutes: Deaf To The Call (X Production)

Třetí album pražské alternativně rockové skupiny, v jejímž čele stojí britský frontman Adrian T. Bell, zařadilo The Prostitutes mezi ty domácí interprety, kteří se aktuálně rozhodli otestovat své tvůrčí schopnosti spoluprací s renomovaným zahraničním producentem. Tím se na Deaf To The Call stal Martin Glover alias Youth z Killing Joke, který The Prostitutes pomohl ke zvukově vyzrálé a autorsky konzistentní nahrávce.

Umakart: Vlci u dveří (Supraphon)

Superskupina, kterou již před osmi lety založili Jaromír Švejdík (Priessnitz), Jan P. Muchow (Ecstasy Of St. Theresa) a Dušan Neuwerth (Tata Bojs), se podlouholeté pauze a nečekaně úspěšném hitu Půlnoční v podání Václava Neckáře vrátila s druhým albem. Folková estetika tentokrát ustoupila zvuku nezávislého elektropopu skandinávského střihu. „Horalská“ tématika v textech však zůstává ryze švejdíkovská.

Zrní: Soundtrack ke konci světa (vl. náklad)

Třetí album kladenské skupiny Zrní se stalo jednou z kritikou vůbec nejlépe přijatých domácích nahrávek roku 2012. Soundtrack ke konci světa je koncepční album, na němž Zrní za přispění producenta a zvukaře Ondřeje Ježka zaznamenalo výrazný skok v tvorbě, když svůj osobitý mix folku a rocku doplnilo o práci se samply, tikající elektronikou či beatboxem.

O vítězi ceny Apollo 2012 rozhodne porota ve složení: Lukáš Benda (musicserver.cz), Radek Bureš (Expresradio), Antonín Kocábek (Týden), Pavel Kučera (nezávislý publicista), Hana Slívová (Koule.cz), Luděk Staněk (Reflex), Tomáš Tenkrát (nezávislý publicista), Pavel Turek (Respekt), Honza Vedral (MF Dnes), Karel Veselý (nezávislý publicista).

Slavnostní vyhlášení se uskuteční 6. února 2013 v pražském klubu SaSaZu.

(Oficiální tisková zpráva)