Nejlepší česká alba roku 2013

Nejlepší česká alba roku 2013
27. prosince 2013 Aktuality, Folk, Jazz, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

V sobotu 4. ledna 2014 od 19.15 odvysíláme v týdeníku Slyšte, lidé! přehled nejlepších českých hudebních alb roku 2013. Vybral je pro vás Milan Tesař – samozřejmě s vědomím, že jde o výběr čistě subjektivní. Těšit se můžete například na pianistu Marka Novotného, písničkáře Jiřího Smrže, houslistku a zpěvačku Jitku Šuranskou nebo na Beatu Hlavenkovou. Pořad opakujeme v úterý 7. ledna v 16.55.  

Marek Novotný Quintet & Aubrey Johnson: Leland Dream (Amplión Records)

Marek Novotný studoval hru na piano v Norsku a poté jazzovou kompozici na University of Massachusetts Amherst ve Spojených státech. Na toto období vzpomíná: „Škola mi dala především základy řemesla. Donutila mě systematičtěji pracovat, dělat věci, které bych jinak asi nedělal. Obecně mohu říci, že mě škola nenaučila přímo skládat, ale obohatila mě v té fázi, kdy je skladba už hotová a kdy ji člověk zapisuje do not, aranžuje a přiděluje party jednotlivým muzikantům.“ Své album Leland Dream Marek Novotný pojmenoval podle vesnice v Michiganu, ve které žil ještě půl roku po ukončení studia. Na albu dále hrají kytarista David Dorůžka, saxofonista Marcel Bárta, bubeník Tomáš Hobzek a kontrabasista Petr Tichý. Zpívá jako host americká zpěvačka Aubrey Johnson.

Bratři Orffové: Šero (Quazi Delict Records)

Po osmi letech natočila nové album skupina Bratři Orffové, kterou založili krnovský písničkář Ivan Gajdoš, producent elektronické hudby Matouš Godík a Lukáš Novotný. Na nové desce s názvem Šero pánové pokračují v konceptu hudby na pomezí folku a elektroniky. Vydavatel alba v tiskové zprávě uvádí, že kapela „vybízí k výletu podzimním lesem v okolí jejich rodného města, ale současně míří přímo do hlavy, za příběhy blízkými každému z nás.“ Pokud jde o název alba, kapelník Ivan Gajdoš vysvětluje: „Šero se pohybuje na hranici mezi realitou a fantazií. Tentokrát se na rozdíl od první desky nepouštíme na výlet do budoucnosti, ale zůstáváme v čase, který právě žijeme, jen s občasnými návraty do minulosti. Sledujeme fiktivní příběh osoby, která se potýká s problémy v partnerském vztahu, od něhož utíká do světa vlastní fantazie – do roviny bizarních představ, což vede ke ztrátě vlastní identity.“ 

Jiří Smrž: Kořeny (Galén)

Osm let jsme čekali na novinku písničkáře Jiřího Smrže, jednoho z nejlepších básníků českého folku. Publicista a textař Jiří moravský Brabec napsal: „Pro Smrže je charakteristický naléhavý výraz při zpěvu, naprosto zřetelná výslovnost, důraz na správná místa v textu a melodie, které při vší služebnosti textu plynou logicky, přirozeně a s citem pro uměřenost patosu. Velmi často píseň působí dojmem, že vypovídá tak naléhavě, až ji nepůjde zastavit. Myšlenky, které se daly do pohybu se logicky zesilují až za práh osvobozující bolestivosti.“ Jiří se na kytaru začal učit ve 13 letech v turistickém oddílu a v patnácti napsal svou první píseň, podle svých vzpomínek „nesmírně pitomou“ hymnickou ódu na řeku Otavu.

Dan Bárta: Maratonika (Taita)

Dan Bárta nahrává svá autorská alba se svou kapelou Illustratosphere, která se na novém albu Maratonika představuje v pozměněné sestavě. Ubyl jeden ze dvou hráčů na klávesové nástroje, pianista Stanislav Mácha, na post kytaristy se po letech vrátil Miroslav Chyška. „Mírův styl hry je samozřejmě jiný a my se s ním snažíme vrátit zpátky ke kořenům naší tvorby,“ říká Dan Bárta. A proč se album jmenuje Maratonika? V rozhovoru pro časopis Harmonie Bárta říká: „Mohli bychom pojmenovávat desky i I, II, III, IV a tak dále – tak jako tak ty slovní hříčky většinou mají za úkol jen vybrat typ filtru, kterým se díváte na celý svět a na nás i na sebe v něm… Každé slovo má přece chuť, tvar, barvu, hmotu, něco znamená, něco evokuje, k něčemu odkazuje, vyvolává nějaký pocit a podobně. Tak ať si každý pohraje sám. Vysvětlím vám takhle pomocí slova Maratonika celý vesmír, když budu chtít. Maratonika je prostě slovo. Neznamená nic a má znamenat všechno. Jen spouští myšlení, tvoří rámce i výhledy, otevírá brány k výletu kamkoli, kde máte k dispozici alespoň protomapu krajiny pojmů, myšlenek a představ.“

Ty Syčáci: Eldorado (Indies Happy Trails)

Novinka brněnské skupiny Ty Syčáci v čele s Petrem Vášou, Eldorado, obsahuje písně nazpívané v takzvané translatině, pečlivě vybraných a obecně srozumitelných slovech z různých jazyků. Když si takové album poslechnete poprvé, pobavíte se při názvech dinosaurů, zopakujete si latinská jména velkých koček a připomenete si jednu egyptskou královnu. Napodruhé si album můžete vychutnat jako ucelený příběh. Autor vám v bookletu napovídá, že začnete doma, ve střední Evropě, pak se přesunete do světa a na závěr se opět vrátíte domů, obohaceni o exotické tvory a rostliny. A až si Vášovy hrátky s jazykem jaksepatří užijete, dejte si Eldorado potřetí a tentokrát se soustřeďte na hudební složku a aranže. Ty Syčáci album natočili v základní tříčlenné sestavě – Petr Váša, Petr Zavadil a Tomáš Fröhlich –, ale přizvali si hosty jako například písničkářku Janu Šteflíčkovou nebo americkou zpěvačku Jennifer De Felice. Petr Váša je nejen autorem konceptu a většiny písní a interpretem, ale nakreslil také obrázky, které najdete v bookletu alba.

Ivo Cicvárek: Velký svět (vydáno vlastním nákladem)

Po 11 letech vydal novou autorskou desku písničkář Ivo Cicvárek. Ne že by mezitím nic nového nepřinesl – v roce 2012 například natočil výborné album Hotel v tiché ulici s textařkou a zpěvačkou Ladou Šimíčkovou –, ale tentokrát jde opravdu o autorskou výpověď, pokud jde o hudbu i texty. Ivo se svou novinku rozhodl nahrát s muzikanty, ke kterým má nějaký vztah, které už delší dobu zná, ale dosud s většinou z nich ve studiu nepracoval. Na kytaru hraje Honza Žamboch. Bubeník Pospe býval členem třebíčské skupiny FruFru a teď působí v Model Bazaaru. A základní sestavu doplňuje baskytarista Jakub Šimáně, také člen Model Bazaaru. Ivo popisuje: „Aranže písní jsme neřešili nijak dopředu, muzikanti ode mne dostali pouze jednoduché verze s klavírním doprovodem. Ve studiu jsme tak nebyli svázaní přesnou představou a výsledný tvar jsme teprve hledali.“

Jitka Šuranská: Nězachoď slunečko (Indies Happy Trails)

V přehledu nemůže chybět ani první sólové CD Jitky Šuranské, zpěvačky a houslistky. Ta o sobě říká: „Mé kořeny jsou silné, moravské. Tak silné, že je nechci opouštět. Zároveň hledám novou cestu k vyjádření, zpívám starobylé texty a nápěvy a fidluju k nim na housličky.“ Jitka hraje na housle ve zlínské Filharmonii Bohuslava Martinů a několik let byla členkou Cimbálové muziky Stanislava Gabriela. Vyrůstala v Kudlovicích u Uherského Hradiště obklopena slováckým folklorem, na housle hraje od svých sedmi let. Vystudovala konzervatoř a poté Institut pro umělecká studia v Ostravě. Krátce byla členkou valašské skupiny Docuku, spolupracuje s písničkářkami Lucií Redlovou a Beatou Bocek a je držitelkou žánrové ceny Anděl za album Písňobraní, které v roce 2005 natočila v duu s Jiřím Plockem. Na své CD Nězachoď slunečko vybírala moravské lidové písně, z nichž některé už kdysi zpívala v dětském souboru, jiné sama vyhledala ve sbírkách Františka Sušila a Františka Bartoše. „Všechno je Morava, a ne jen z mého rodného regionu, tedy Dolňácka. Snažila jsem se to album pojmout hodně ze široka,“ říká v rozhovoru s Petrem Dorůžkou.

Robert Balzar Trio: Discover Who We Are (Debut Prague)

Robert Balzar, náš přední jazzový kontrabasista, je členem skupiny Dana Bárty Illustratosphere. Kromě toho v roce 2013 vydal nové album svého Robert Balzar Tria s názvem Discover Who We Are. Trio desku natočilo v nové sestavě – Balzara a bubeníka Jiřího Slavíčka doplnil nový pianista, mladý Jiří Levíček, Brňan, který momentálně žije ve Spojených státech. Robert Balzar o nové desce říká: „Skladby jsou poměrně dlouhé. Dnes už bychom je možná nahráli kratší. Ale protože jsme se v době natáčení ještě moc neznali, byli jsme k sobě ohleduplní a čekali jsme, až se jeden z nás vypovídá. Když spoluhráče dobře znáte, víte už, co si myslí. Ale my jsme do studia šli asi po deseti koncertech. Nemyslím ale, že by to ubralo desce na kvalitě.“ Jiří Levíček, který má zkušenosti například z uznávaného amerického One O’Clock Big Bandu, se na albu nepředstavuje pouze jako interpret, ale také jako skladatel. Album Discover Who We Are se natáčelo ve studiu Sear Sound v New Yorku – a vlastně vznikl materiál na dvě desky. Ta druhá by možná mohla vyjít v průběhu roku 2014. 

Beata Hlavenková: Theodóros (Animal Music)

Nové album pianistky Beaty Hlavenkové Theodóros je nahrávka pro sólové piano. Hlavenková absolvovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, obor skladba, a ve studiích pokračovala v USA na University of Massachusetts – obory skladba, jazzová skladba a hudební aranžmá. Vede své vlastní trio, které v roce 2005 získalo výroční cenu pro nejlepší český jazzový soubor v soutěži Jazz Junior a cenu za nejlepší skladbu a hudební aranžmá roku. Výrazných úspěchů dosáhla i se skupinou S’Aight, což byl její společný autorský projekt s manželem Patrikem Hlavenkou. V lednu 2009 natočila Hlavenková v Americe své první autorské album Joy For Joel. Vedle toho působí jako hudební partnerka Lenky Dusilové v projektu Baromantika a ve skupině Eternal Seekers a byla též členkou kapely Jaromíra Honzáka Face of the Bass. Kromě toho komponuje hudbu pro symfonický orchestr, scénickou hudbu, hudbu filmovou a spolupracovala také například se zpěvačkou Věrou Martinovou nebo s Ivou Bittovou, které aranžovala asi polovinu alba Zvon. Všechny tyto spolupráce dokládají, že Beata Hlavenková zdaleka není jen jazzová pianistka a že její záběr je mnohem širší. Svou novinku Theodóros pojala jako sled komorních skladeb inspirovaných dvanácti měsíci. V rozhovoru pro časopis Harmonie říká: „Přemýšlela jsem nad tím, jak na mě ten který měsíc emočně působí a podle toho jsem tvořila muziku. Mnohde to bylo jasné od začátku, ale někde jsme jednotlivé části přehazovali tak, aby ten sled dvanácti měsíců působil jako jedna celistvá skladba, aby album mělo jednotný zvuk.“

Michal Horáček: Český kalendář (Kudykam)

Český kalendář je ambiciózní a opravdu povedený projekt, kterého se účastnila řada zpěváků a zpěvaček, muzikantů a také skladatelů. Všech 32 písní spojuje jméno textaře Michala Horáčka. Na počátku byla na internetu zveřejněná sbírka jeho balad a výzva ke zhudebnění. Následovalo vybírání té nejlepší verze každé písně a hledání vhodných aranžérů a zpěváků. Výsledek? Dvojalbum, na kterém účinkují například František Segrado, Jan Budař, Katka Koščová, Bára Basiková, Lenka Nová, Vojtěch Dyk a mnoho dalších. Mezi doprovodnými hudebníky najdeme pianistu Mateje Benka, kytaristu Josefa Štěpánka, bubeníky Davida Landštofa a bubeníka Camila Callera, perkusistu Dudu Moraise, Radka Němce na křídlovku a další. A stejně tak pestrý by byl výčet skladatelů: Petr Hapka, Petr Linhart, Milan Vyskočáni, Justin Lavash a další.

Marta Töpferová & Tomáš Liška: Milokraj (Animal Music)

Na albu Milokraj zpěvačka Marta Töpferová a kontrabasista Tomáš Liška zúročili svůj společný zájem o český a moravský folklór. Doprovodnou kapelu tvoří houslista Stano Palúch a cimbalista Marcel Comendant, oba členové tria Pacora, a kytarista David Dorůžka. Album v prosinci zabodovalo v první desítce celoevropské hitparády World Music Charts Europe.

(Poznámka: Alba jsou v tomto článku i v pořadu řazena náhodně.)

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!