Miláček slunce – nové album skupiny Květy

21. června 2015 Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Brněnská skupina Květy v čele se spolupracovníkem Proglasu Martinem Kyšperským vydala nové album Miláček slunce. CD, které vyšlo tři roky po předchozím titulu Bílé včely, si představíme ve středu 24. června od 19.15 v pořadu Jak se vám líbí.

Výhradním autorem všech písní na novém albu Květů je zpěvák, kytarista a hráč na další nástroje (klávesy, klavír, baskytara…) Martin Kyšperský. Miláček slunce vyšel v den jeho 35. narozenin, což Martin komentuje slovy: „35 let života, 15 let kapely a 10. album.“ Vedle CD a digitálních formátů flac a mp3 vychází album i na magnetofnové kazetě a také digitálně ve formátu wav. Vinylová deska bude k dispozici k výročnímu podzimnímu turné kapely.

Na album se dostalo 12 skladeb, na kterých Květy pracovaly společně se zvukařem Ondřejem Ježkem. Martin Kyšperský v souvislosti se vznikem nového alba hovoří o „vybrušování“. Říká: „Naučili jsme se, že nám sluší, když hrajeme naživo. Kdybychom hráli víc pop, tak by to myslím neplatilo, ale pořád jsme rocková kapela. A taky se nebojíme už vůbec ničeho – udělat úplně sladkou, pěknou melodii, pak ji dát do kontextu s něčím zvláštním. Vyhodit všechno, co je navíc. V tom nám hodně pomohli názory hudebníků, které máme rádi, jako jsou Ondřej Ježek, Míša Antalová nebo Bára Kratochvílová. Nechceme usnout, nechceme se opakovat.“

V mezičase mezi dvěma posledními alby Květů se bubeník Aleš Pilgr věnoval své kapele Biorchestr a Martin Kyšperský spolupracoval například s kapelou Cermaque, s Janem Burianem, nahrál společné album s Ľubicou Christophory, hrál s kapelou Mucha, psal texty pro Lenku Dusilovou, skládal hudbu k rozhlasovým hrám. Květy, které hrají posledních let ve stejné sestavě, však po celou tu dobu fungovaly.

Martin Kyšperský pro server Brno – město hudby odpovídal na otázku, kde stále bere inspiraci: „Pocity tavím do veršů, ty obaluju tóny, k nim přikládám zvuky nástrojů. Nejdřív jen v hlavě, ale pak i doopravdy. Je to droga. Třeba mě to jednou přejde, ale teď je to nutnost. Mohl bych být asi šťastný i jinak, ale není proč se tomu bránit. Lidé nám vracejí tu energii, kterou do toho dáváme, přijde mi to spravedlivé. No a jak jsem říkal, hlavně mě to baví. Dávat chaosu řád a trošku chaosu v něm přitom nechat.“

(Text podle webu vydavatelství Indies Scope)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web