Michal Horáček dává šanci mladým autorům

7. prosince 2009 Aktuality Autor: Milan Tesař

Textař Michal Horáček pracoval v libretu svého lyrikálu Kudykam mimo jiné s básnickou formou zvanou villonská balada. Několik balad nabízí na svých stránkách ke zhudebnění autorům „slavným i neznámým“. Máte-li ke skládání vlohy, zkuste se zapojit.

Na stránkách lyrikálu Kudykam Michal Horáček vysvětluje pravidla villonské balady:

„Básník má k dispozici tři strofy o osmi řádcích, a pak jednu strofu o čtyřech řádcích, které se říká poslání. V celém textu smí použít pouhé tři rýmy. Ty se v každé strofě zpravidla řadí podle vzoru A-B-A-B-B-C-B-C. Metrum je tedy dané naprosto pevně – hudební zpracování ovšem nikoli, invenci skladatelů se žádné technické meze nekladou.

Některé z balad, které jsou součástí Kudykama, zhudebnil Petr Hapka. Jiné zazní v představení jako verše nezhudebněné. A jsou i další balady – ty, které stojí samostatně, v Kudykamovi nebudou. Všechny ale mohou být na albu, které zanedlouho začnu chystat.

A to je příležitost pro autory… jakékoli. Slavné i neznámé. Na album se prosadí ten (nebo ta), jehož zhudebnění se mi bude líbit nejvíc; žádné jiné kritérium do hry nevstupuje. Dosud jsem obdržel asi 200 různých zhudebnění. Nejméně sedm z nich se mi líbí velice. Ale ani ty nemají nic jisté - příležitost trvá a ještě nějakou dobu potrvá; snad přinese skladby ještě osobitější a ještě zajímavější.

Mějte ovšem prosím pořád na paměti: jde opravdu jen o pokus a o příležitost. Těm z vás, kteří mi prostřednictvím této adresy pošlou demosnímek v podobě mp3 a jejichž skladby mě zaujmou, rád odpovím a navrhnu další postup. Autorům všech pokusů pochopitelně psát nemohu; nenapíšu-li, nehněvejte se na mne – pravidla hry jsem zveřejnil předem a hrát může jen ten, kdo herní pravidla přijme. Jsem si nicméně jistý, že mnohým se ozvu, protože vím: talentu je v naší zemi mnoho.“

Texty balad, které můžete zhudebňovat, najdete zde. Nahrávky se svým zhudebnění můžete vkládat (ve formátu mp3) prostřednictvím formuláře.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web