Kronos Quartet vydává nové album

Kronos Quartet vydává nové album

Americký Kronos Quartet, nejznámější světový smyčcový kvartet interpretující soudobou vážnou hudbu, který vystoupí 12. července 2012 na festivalu Colours of Ostrava, vydává nové album s názvem Music of Vladimir Martynov.

Nová nahrávka – první od roku 2009 – obsahuje tři díla, která pro Kronos Quartet napsal přední současný ruský skladatel Vladimir Martynov: The Beatitudes (1998, přepracováno pro Kronos Quartet 2006), Schubert-Quintet (Nedokončeno) (2009) a Der Abschied (2006). Umělecký šéf a zakladatel tohoto proslulého smyčcového kvartetu David Harrington říká, že „hudba Vladimira Martynova spojuje různé momenty v hudební historii a čase. Jeho hudba mi připadá, že odráží a vstřebává pěkným způsobem lidskost“. Poprvé od roku 1998 se ke kvartetu připojuje na nahrávce v jedné skladbě také jeho dlouholetá bývalá členka, violoncellistka Joan Jeanrenaud.

Vladimir Martynov se narodil v roce 1946 v Moskvě jako syn známého muzikologa a spisovatele. Od raného věku studoval hudbu a navštěvoval konzervatoř. Brzy se vydal za hranice klasické hudby do oblasti lidové hudby, rané hudby, avantgardy, rocku i elektroniky. V roce 1979 vstoupil do duchovní akademie Kláštera Nejsvětější Trojice Trojicko-Sergijevské lávry, kde se věnoval tradičnímu ruskému ortodoxnímu zpěvu. V 90. letech se vrátil ke skládání v novém stylu, který kombinoval americký minimalismus s ruským ortodoxním zpěvem. 

Na letošním ročníku Colours of Ostrava vystoupí Kronos Quartet ve čtvrtek 12. července na společném projektu UNIKO se dvěma jedinečnými finskými hudebníky. Na pódiu se představí fenomenální akordeonista Kimmo Pohjonen a hráč na elektronické bicí a tvůrce samplů Samuli Kosminen. V multimediálním projektu nazvaném Uniko diváky zasvětí do novodobé hudby 21. století, která vychází z různorodých hudebních žánrů – minimalismu, elektroniky, moderní klasiky, hrdelního zpěvu a rocku. Zdánlivě neslučitelné spojení hry smyčců světoznámého kvarteta s lyrizující i běsnivou hrou Pohjonena a samply Kosminena, spojení severského mysticismu s živou energickou hrou kvarteta na společném koncertu bude bezesporu velkým hudebním zážitkem.

(Tisková zpráva)