Jedenáct let pořadu Jak se vám líbí

15. května 2007 Aktuality Autor: Milan Tesař

V těchto dnech si připomínáme 11 let od prvního hudebního rozhovoru Jak se vám líbí. Připomeňte si s námi některé významné momenty a prohlédněte fotogalerii hostů našeho hudebního deníku.

V těchto dnech si připomínáme 11 let od prvního hudebního rozhovoru Jak se vám líbí. Pořad si nyní můžete naladit každý všední den od 19.15 a každou sobotu od 15 hodin.

Jak se vám líbí, to je 45 minut povídání o hudbě a s hudbou. Hosty jsou písničkáři, zástupci kapel i celé skupiny, instrumentalisté, pořadatelé festivalů, publicisté, vydavatelé a další osobnosti. V pořadu se setkáte s folkem, folkrockem, šansony, spirituály, rockem, jazzem, bluegrassem, trampskou, keltskou i alternativní hudbou a dalšími žánry.

Při vytváření dramaturgie pořadu se snažím hledat kompromis mezi svým vlastním vkusem, nabídkou interpretů, vydavatelů a pořadatelů a přáními posluchačů. Výsledkem je pestrá mozaika, ve které Proglas formou rozhovorů představuje to nejzajímavější z nekomerční hudební scény v Česku, na Slovensku a nepravidelně i ve vzdálenějším zahraničí. Vedle prakticky celé české folkové špičky a významných hostů z dalších zmíněných žánrů se ve studiu vystřídali interpreti z Velké Británie, Francie, Nizozemska nebo Irska a k raritám patřil rozhovor se senegalskou kapelou.

Ačkoli se v pořadu zpravidla představují nová CD, kapely mohou hrát ve studiu také živě. Tímto způsobem se ročně realizuje kolem 30–40 vydání Jak se vám líbí, a posluchači tak mají možnost slyšet dosud nevydané skladby nebo raritní verze známých písní. Kapely, které na Proglasu vystupují zásadně bez nároku na honorář, dostanou jako dárek CD s jednotlivými nahranými skladbami, které mohou používat jako své demo. Ve studiu Proglasu za 11 let vysílání pořadu Jak se vám líbí živě vystoupili například irský písničkář Glen Hansard, bluegrassová skupina Poutníci, letošní držitelé Anděla Žamboši či na cenu nominované Sestry Steinovy, romská skupina Terne čhave, desetičlenná latinjazzová formace Los Rumberos, slovenští bluesmani Juraj Turtev a Ľuboš Beňa se svými projekty nebo písničkář Petr Linhart, který zde představil svůj projekt Sudéta půl roku před oficiálním vydáním alba.

Z rozsáhlé ankety, na kterou v loňském roce odpovědělo kolem 9000 příznivců Proglasu, vyplynulo, že v publiku Jak se vám líbí mírně převažují muži nad ženami a lidé z měst nad venkovskými posluchači. V programové nabídce Proglasu jde o jeden z pořadů s největším podílem vysokoškolsky vzdělaného publika. Ačkoli dominují mladší posluchači, své příznivce má Jak se vám líbí i mezi 40–60letými. Z konkurence s televizními zprávami vychází pořad Jak se vám líbí velmi dobře. Podle výsledků ankety totiž Proglas i po 19. hodině poslouchá přibližně stejný počet posluchačů jako v odpoledních hodinách, považovaných obecně za příznivé pro rozhlasové vysílání.

NyníRanní magazín
Píseň: Ornitologická (2012); Interpret: Bauerová Jana; Album: Bauerová Jana: Labyrintem k Betlému (demo)
05:15Dnešek v kalendáři
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:35Očekávané události
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium

Témata Jak se vám líbí

longital_salontayPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Kolokvium v Náměšti

11kytaraZveme na kolokvium na téma Hudba a spiritualita.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music