Jana Vébrová: písničkářka ze mlýna

Jana Vébrová: písničkářka ze mlýna
15. června 2007 Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Máte rádi Radůzu, Vaška Koubka nebo další písničkáře s akordeonem? Seznamte se s mladou expresivní autorkou Janou Vébrou ze severních Čech. Její první album dostalo název Kykyrý.

Album s název Kykyrý vydala u firmy Indies Scope Records severočeská písničkářka s akordeonem Jana Vébrová. Vedle zvuku tahací harmoniky, v poslední době v českém folku poměrně obvyklého, vás při koncertech této interpretky na první poslech zaujme její expresivní a nevšední hlasový projev. Jana vzpomíná, že na začátku její písničkářské dráhy byla stará heligonka po dědovi a poté další maličká harmonika po pradědovi její kamarádky. Mezitím Jana chodila do lidové školy umění na klavír. na pódiích se objevuje od roku 2004, v loňském roce hrála také živě v našem pořadu Jak se vám líbí.

Jana Vébrová na festivalu ColourScope 2007 (foto: Milan Tesař)Po albu Kykyrý sáhněte, pokud máte rádi Radůzu nebo Vaška Koubka. Vébrová na desce spolupracovala s Ivanem Acherem, který nahrávku zaštítil po producentské stránce, složil několik písní a doprovází Janu na několik nástrojů starého křídla přes heligonku až po cirkulárku. Písničkářka k této spolupráci říká: „Vlastně se vyvíjela postupně. Nejdřív si mě Ivka přizval na natáčení zpěvů a harmoniky do nějakého divadelního představení, pro které skládal hudbu. Máme podobné vnímání a co nás nejvíc propojuje, je to hlavně krajina a prostředí, v němž jsme vyrůstali – každý na jiné straně hranice a Lužických hor, navíc oba ve mlýnech – jeden ve vodním a druhý ve větrném.“ 

Vedle Vébrové a Achera se na desce v několika skladbách objevuje všestranný bubeník Miloš Dvořáček.

Písně Jany Vébrové si můžete poslechnout například v pořadu Slyšte, lidé!, věnovaném českým písničkářům: v sobotu 16. června v 19.15 a v repríze v úterý 19. června v 16.55.