Jak se vám líbí: Oldřich Janota a nové CD skupiny Ora pro nobis

20. března 2015 Aktuality, Folk, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Ve čtvrtek 23. dubna bude hostem našeho pořadu Jak se vám líbí písničkář Oldřich Janota. Představí nové album Kojoko, které natočil se svou skupinou Ora pro nobis. Pořad začíná v 19.15.

Když v roce 2009 vydal písničkář Oldřich Janota nové album Ora pro nobis, byla to jeho první studiová nahrávka po 12 letech. Šlo o kolekci křehkých písní v minimalistickém duchu, které měly jako ústřední téma „mariánství“ – jednak mariánský kult, jednak přímo postavu Panny Marie. O dva roky později na toto album Janota navázal dalším titulem Posvěcení nového měsíce, které pojal jako sbírku duetů se zpěvačkou Romanou Šilhavou. Mezitím však Oldřich Janota založil kapelu Ora pro nobis, ve které vedle něj a Romany Šilhové zpívají ještě dvě ženy – Ľubica Christophory a Tereza Podobská – a na klarinet hraje písničkářův syn Sebastián Janota. V této sestavě vystoupili v roce 2013 v našem studiu a v téže době už také pracovali na svém aktuálním albu Kojoko. Nahrávalo se v Praze v refektáři kláštera dominikánů.

V jednom z minulých rozhovorů pro Proglas, v roce 2010, hovořil Oldřich Janota o tématu mariánství v souvislosti s praporem Evropské unie: „Evropský prapor je jednoznačně mariánský. Někteří známí si mysleli, že si dělám legraci, když to říkám, a to zase překvapilo mne. Myslel jsem si, že všichni takto chápeme, kým se Evropa zaštítila. Ne že by Panna Maria byla soustředěna jen na Evropu, to tak samozřejmě není. Ale Evropa se k Panně Marii přihlásila jako k tomu, co ji sjednocuje a v čem hledá své útočiště. Prapor přeci sjednocuje, že? Spory kolem eura pak už nemusí působit tak osudově.“