Izraelské Toy Vivo Trio v Jak se vám líbí

Izraelské Toy Vivo Trio v Jak se vám líbí
27. července 2008 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Izraelský hudebník Avshalom Farjun, který byl se skupinou Toy Vivo Trio hostem letošního festivalu Respect, poskytl Proglasu rozhovor. V pořadu, který odvysíláme 4. srpna od 19.15 (a v repríze 9. srpna od 16.55), si představíme nejen tuto instrumentální kapelu, ale především nástroj qanun, který je v blízkovýchodní hudbě minimálně tak důležitý jako klavír v hudbě evropské.

Toy Vivo Trio na festivalu Respect 2008 (foto: Milan Tesař)Qanun (též kanun, qanoun, kanoun, kanonaki apod.) je strunný hudební nástroj, rozšířený na Blízkém východě a dále v Řecku, Íránu, Arménii nebo v čínském Turkestánu. Patří mezi citery a od svého vzdáleného příbuzného santuru se liší tím, že jde o nástroj drnkací (zatímco santur je strunný nástroj úderný). V orientální kultuře má qanun minimálně tak důležité postavení jako klavír v hudbě západní.

Na qanun se hraje vsedě. Nástroj má hráč položený na kolenou nebo opřený o tvrdou podložku a sám sedí na židli. Zatímco pravá ruka hraje vždy melodii, levou rukou hudebník 1. hraje tutéž melodii, avšak posunutou o níže (vítané je i drobné časové „zpoždění“, díky němuž nabývá hra synkopovaného rytmu); 2. pomáhá si v rychlejších pasážích (sextoly apod.); 3. hraje rozložené akordy; 4. hraje hudební ozdoby.

Qanun není pouze důležitý historický nástroj. V době obrovského zájmu o world music jde o instrument neskutečně moderní a zájem o něj na světové scéně stále vzrůstá. Petr Dorůžka píše: „V polovině 20. století pronikl nástroj do světa díky egyptské divě Umm Kulthum a jejím pravidelným rozhlasovým koncertům. Dnes slyšíte jeho nasamplovaný zvuk spolu s automatickým bubeníkem a syntezátory z egyptských a tureckých diskoték. Ale navzdory samplerům si qanun udržuje místo na špičce hierarchie. Zatímco loutna oud má v arabské kultuře spíše roli všudypřítomného lidového nástroje který koupíte na trhu, qanun je nástrojem elity, a jeho cena odpovídá půlročnímu platu dělníka v Sýrii či Egyptě.“

Více se o qanunu dozvíte v pořadu Jak se vám líbí 4. srpna od 19.15. Přineseme rozhovor s Avshalomem Farjunem z izraelského Toy Vivo Tria.