Hudební události roku 2016 – 1. díl

Hudební události roku 2016 – 1.díl

Ve čtyřdílném přehledu si připomeneme důležité hudební události roku 2016. První část shrnuje dění v lednu až březnu.

Leden:

10. ledna: Ve věku 69 let prohrál svůj boj s rakovinou zpěvák David Bowie.

18. ledna: Ve věku 67 let zemřel Glenn Frey, zpěvák a kytarista americké skupiny Eagles.

18.–20. ledna: Velkými koncerty v Malostranské besedě v Praze oslavil své 30. narozeniny swingový zpěvák Jan Smigmator. Zároveň představil své nové album Time To Swing.

26. ledna: Po autonehodě se neprobral z kómatu britský zpěvák Black, autor obrovského hitu z 80. let Wonderful Life.

30. ledna: Vyhlásili jsme výsledky ankety Proglasu Album roku 2015. Vítězem se stalo CD Kotlina od skupiny Epydemye. Na druhém místě skončily Květy s deskou Miláček slunce a třetí byl Petr Linhart a jeho Rozhledna. Do ankety hlasovalo 106 osobností.

Bratislavská skupina Preßburger Klezmer Band vydala u příležitosti svých 20. narozenin nové album Tsvantsig Yorn.

Česká vokální skupina Skety získala čtyři nominace na ceny CARA, obdobu Grammy v oblasti acappellové hudby.

Únor:

2. února: Ve věku 48 let zemřel irský písničkář Fergus O’Farrell, zpěvák skupiny Interference. U nás byl známý díky několikerému hostování na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou.

14. února: Francouzská zpěvačka Zaz nahrála před svým brněnským koncertem krátký video pozdrav pro posluchače Proglasu a poskytla našemu rádiu rozhovor.

Cenu Vinyla v kategorii Deska roku získal producent elektronické hudby Dizzcock za album Elegy Of Unsung Heroes. Objevem roku je elektronický hudebník Ondřej Mikula alias Aid Kid.

Skupina Tichá dohoda vydala album Achtung 30, na kterém zveřejnila své první nové autorské nahrávky po 18 letech.

Březen:

4. března: Nakladatelství Galén nadělilo písničkáři Vladimíru Mertovi k jeho 70. narozeninám komplet 4 CD Podkrovní pásky s nahrávkami z roku 1976.

11. března: Ve věku 70 let zemřel Keith Emerson, hráč na klávesy ze skupiny Emerson, Lake & Palmer. Jeho kolega, kytarista Greg Lake, zemřel 7. prosince.

Skupina Vltava vydala nové album Čaroděj a zároveň na turné s názvem Já čekám v Čechách slavila 30 let své existence.

Žánrové ceny Anděl získali mimo jiné Epydemye (folk), Ponk (world music), Concept Art Orchestra (jazz) a Květy (alternativní hudba).

Patnáct let od svého vzniku oslavilo bratislavské vydavatelství Slnko Records, personálně propojené se skupinou Longital.