Ebeni dvakrát v reedici

20. září 2009 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V době, kdy na české folkové scéně pomalu doznívá nadšení z Andělem oceněného alba Chlebíčky, vydal Supraphon v reedici první dvě alba Bratrů Ebenů: Malé písně do tmy z roku 1984 a o 11 let mladší Tichou domácnost.

První deskou Bratrů Ebenů byl singl z roku 1982 se skladbami K narozeninám, Andulce z béčka, Praha 1581 a Štafle. Poslední dvě se objevily vedle dalších deseti písní i na debutovém albu Malé písně do tmy v roce 1984. Ve stejném roce byly nahrány ve studiu Supraphonu Lucerna čtyři písničky na svou dobu textově trochu „problematičtější“: Večerní Praha, Kleopatra, Puma a Tak to chodí. Péčí Jonáš klubu se nakonec také objevily na malé desce.

Až 14 let po Malých písních do tmy vzniklo nové album Tichá domácnost (1995) s hity jako Jak to dělaj kosmonauti, Voda se neutopí, Slávy dcera nebo Za malou chvíli. Jedná se samozřejmě o směs písní z oněch čtrnácti let a Bratři Ebenové toto CD nahráli jako už neexistující skupina. V roce 1995 totiž Marek Eben vyhlásil oficiálně rozpuštění kapely, a to z důvodu časového vytížení všech bratří. David studoval v Paříži gregoriánský chorál a poté začal šéfovat souboru Schola Gregoriana Pragensis, učit v Praze na hudební vědě a přednášet i v zahraničí. Statistik Kryštof pracoval v Ústavu informatiky a výpočetní techniky.

Náš brněnský spolupracovník Pavel Šafařík o albu Tichá domácnost tvrdí: „Písničky na albu jsou pastvou pro uši muzikanta – nápaditými melodiemi (např. Já se v tom nevyznám) i harmoniemi a proměnlivou instrumentací. K ní někdy přispívají hosté, ale nikdy nepotlačují základní zvuk skupiny ani srozumitelnost textu. Úpravy vycházejí z toho, co si písnička žádá (např. v Kosmonautech skoro jazzový zvuk). Působivé jsou dvojhlasy s Ivou Bittovou – v Tiché domácnosti spojení mužského a ženského textu v poslední sloce, v Chůzi kontrapunktické vedení obou hlasů.“

I když tedy měla být Tichá domácnost pouze jednorázovým projektem, skupina nakonec obnovila svou činnost a natočila další alba Já na tom dělám (2002) a Chlebíčky (2008).

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Serenada s poštovním rohem D dur KV 320 - Minuetto - Trio 1 & 2; Autor: Mozart Wolfgang Amadeus; Dirigent: Karajan Herbert von; Soubor: Berlínská filharmonie
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web