Dekadent Fabrik: kapela, která nezkouší

18. června 2011 Aktuality, Alternativní hudba, Jazz Autor: Milan Tesař

Skupinu Dekadent Fabrik založili Otto M. Urban (sampler) a David Cajthaml, k nimž se připojili legenda české alternativní hudby Mikoláš Chadima (saxofony) a Ivan Bierhanzl (kontrabas, baskytara). Skupina, která kombinuje psychedelický jazz s elektronickou hudbu, právě vydává u vydavatelství Black Point své debutové album Fetish Now!

Kapela Dekadent Fabrik vznikla ze setkání Otty M. Urbana a Davida Cajthamla v květnu 2008. K zakládajícím členům se brzy přidali saxofonista Mikoláš Chadima a basista Ivan Bierhanzl. Hudebně skupina pracuje s improvizací nad repetitivním rytmickým základem. Elektronický trip-dub by mohl být přiléhavou charakteristikou této skupiny, která v sobě spojuje psychedelický jazz s elektronikou a dala by se zařadit i k současnému nu jazzu.

Skupina vystupuje sporadicky – za poslední rok a půl odehrála 13 koncertů. Ovšem jsou to samé mimořádné události – počínaje hudebním klubem v Berlíně přes festival v italském Meranu a Sukovu síň pražského Rudolfina a konče v Nádražce v Dejvicích, sklepech kročehlavského pivovaru nebo Letohrádkem Hvězda. Ale to neznamená, že se vyhýbají klasickým hudebním klubům – koncert v pražském Meet Factory je toho důkazem.

Hudba Dekadent Fabrik čerpá z osobního nasazení hráčů. Kapela nezkouší a schází se jen při vystoupeních, jednotliví hudebníci jsou ale mezi koncerty v častém kontaktu. Členové kapely mají bohaté umělecké i osobní zázemí, které vnášejí do hudby. Jde o hudbu podivných jazzových klubů, kde se svět pohybuje mezi hudební vědou, dýmem vášní, přípravou a realizací obrovských výstav (Otto M. Urban je kurátorem známé výstavy Decadence NOW!, pořádané v pražském Rudolfinu), smutkem tónů (David Cajthaml a Mikoláš Chadima se vzácně shodují ve své vášni nebo spíše předurčení využití „smutku“ v hudbě), radostí nad přežitím noci plné snů…

Hudba je na koncertech doprovázena videoprojekcí , kterou vytváří pro Dekadent Fabrik v Londýně žijící Ondřej Tuček.