Co servírují Ebeni na Chlebíčcích?

6. června 2008 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Čtvrté album Bratrů Ebenových nese název Chlebíčky. Oficiálně sice vyjde v polovině června, avšak na Proglasu z něj už hrajeme. Tři ukázky vám nabídneme například v rubrice Třikrát z Proglasu v pátek 6. června od 14.30. A co Ebenové na Chlebíčcích servírují? Přečtěte si stručné charakteristiky několika skladeb.

Chlebíčky

V textu titulní písně nového alba Marek Eben analyzuje chlebíčky jako fenomén někdejších svátků. Sleduje jednotlivé druhy obložených chlebíčků, jejich přísady včetně citronu, který se jedl i s kůrou. A nakonec dospívá k poznání, že i my jsme chlebíčkům coby symbolu našich nedávných dějin v něčem podobní. Melodická píseň s výrazným saxofonem (David Eben).

Zprava dobrý

Píseň pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu. Rockovější než titulní skladba, se sborovým až skandovaným: „Zprava dobrý, zleva taky!“

Karlovy Vary

Osobnější vyznání Marka Ebena městu, ve kterém si nedávno postavil dům a ve kterém každý rok moderuje mezinárodní filmový festival.

Pomník

Asi nejstarší píseň na albu, vznikla už v 80. letech. Sebeironický popis pomníku, jaký mají jednou Ebenovi vybudovat…

Sloni

Písnička, kterou známe už z výběru Havěť všelijaká. Příběh o tom, co mohou natropit Fejkovi sloni na sousedčině zahrádce.

Houston

Jeden z vrcholů alba. Kosmonaut v raketoplánu je připraven ke startu a na poslední chvíli mu volá manželka (Jaroslava Kretschmerová) a zjišťuje, má-li vše důležité zbaleno. „Kapitáne, máme problém, telefonuje vaše žena,“ hlásí Houston, než manželku přepojí. „Vzal sis takový to…?“ „Blue tooth.“ „Kam že to letíte?“ „K Plutu.“ „Vyřídíš ty věci?“ „Příště.“ …a start!!!

Folkloreček

Další vrchol alba. Tak jako Marek Eben před časem výborně zparodoval trampské písně (Trampská), tentokrát se věnuje rockovým úpravám folklóru: „Nejvíc mě ten folkloreček dojímá / když se hraje elektricky s bicíma,“ zní refrén, zatímco jednotlivé sloky písně jsou vystavěny z nejprofláklejších folklórních klišé.