Björk hlavní hvězdou Colours of Ostrava 2012

19. prosince 2011 Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Islandská zpěvačka Björk bude hlavní hvězdou festivalu Colours of Ostrava 2012. Björk je známá svými experimenty nejen s hudebním výrazem a elektronickými nástroji, ale také s lidským hlasem a s používáním nejmodernějších technologií.

„Je to pro nás velká čest i splněný dlouholetý sen,“ říká Zlata Holušová, ředitelka festivalu. Björk na Colours představí nový multimediální projekt Biophilia vycházející ze stejnojmenného alba, které vyšlo letos v říjnu. „Snad žádný festival na světě přitom meditaci Björk o vztahu hudby, přírody a techniky nemůže nabídnout unikátnější prostředí. V industriálním areálu bývalých dolů a hutí se pomyslně prolnou těžební věže a obří pece s třímetrovým kyvadlem předvádějícím zemskou gravitaci do strun harfy a blesky z Teslova transformátoru,“ doplňuje Zlata Holušová. Björk patří k největším jménům současné hudby, byla například dvanáctkrát nominovaná na Grammy, jednou na Oskara, dvakrát na Zlaté glóby, je držitelkou čtyřech cen Brit Awards (navíc byla čtyřikrát nominována), MTV Video Music Awards, Zlaté palmy z filmového festivalu v Cannes a vítězkou mnoha dalších prestižních anket. V roce 2010 ji švédská Královská hudební akademie udělila cenu The Polar Music Prize.

Přestože Björk na svých albech pracuje s nejmodernějšími technologiemi, říká: „Považuji se ve skutečnosti za tradičního hudebníka, protože tradiční hudba existuje celá staletí a neustále se mění. Čím jsem starší, tím víc to tak vnímám. Je to těžko pochopitelné jako tajemství. Je to vzrušující a zároveň děsivé, jako byste to dělali ve spánku, protože už to znáte.“

Björk je známá také jako ekologická a politická aktivistka. Na protestním koncertě v Reykjavíku tvrdě vystoupila proti budování továren na hliník, předtím se opřela do bankéřů ruinujících stát a neskrývá ani své názory na globální politiku: Na koncertě v Šanghaji pozměnila text písně Declare Independence (Vyhlaste nezávislost) a zanesla do něj název Čínou okupovaného a devastovaného Tibetu. Při vystoupení v Japonsku skladbu zase věnovala Kosovu, čímž si od Srbska vysloužila zrušení plánované účasti na jednom festivalu. „Vycházím ze svých pocitů a mé písně mají základ v soukromých a osobních zážitcích. Dokonce i skladba, jako je Declare Independence, pro mne znamená otázku lidství. Stojím si za tím, co jsem řekla,“ vysvětlila novinářům Björk.

(Podle oficiální tiskové zprávy)