Beňa & Ptaszek vydávají album v Německu

19. ledna 2011 Aktuality, Blues Autor: Milan Tesař

Dva roky od úspěšné živé nahrávky z věznice V kriminále a symbolicky v roce, kdy duo oslaví pět let společného působení na hudební scéně, vyjde koncem února Ľuboši Beňovia Matěji Ptaszkovi nová studiová deska.

Interpretace starých country a bluesových standardů v podání tohoto dua je velmi originální a u nás ojedinělá. To je ostatně důvod, proč duo s úspěchem tolik vystupuje i v zahraničí. Proto také nabídka na nové album přišla od 
německé firmy Stormy Monday Records. Nahrávka byla pořízena v Tucan Tonstudio, což je jedno z nejprestižnějších tamních nahrávacích studií.

Zajímavostí nového alba je, že na něm nezazní ani jedna klasická bluesová dvanáctka, jaké známe od jiných našich skupin. Kytarista Ľuboš Beňa a zpěvák a hráč na foukací harmoniku Matěj Ptaszek se tentokrát ponořili ještě hlouběji do vln staré řeky Mississippi. Svoji inspiraci hledali na bavlníkových plantážích ve státě Mississippi, u domorodých gospelových country zpěváků v Alabamě nebou autentických bluegrassových muzikantů z Apalačských hor. Na nahrávce jsou použity některé staré, dnes již skoro zapomenuté techniky hry na foukací
harmoniku a kromě rezofonické kytary je využita i akustická kytara a speciální nástroj vyrobený z kanystru od benzínu. V některých skladbách poprvé zazní i bicí nástroje.

Posluchač uslyší prapůvodní verzi velkého hitu skupiny Animals The House of the Rising Sun, hitovku On A Monday, kterou proslavil Johny Cash, tradicionál John Henry nebo známou skladbu Goodnight Irene, a to přesně v takových podobách, jak je můžete znát ze starých šelakových desek po prarodičích.

Nové album vychází koncem února a je určeno hlavně pro západní trh. CD Music of the Mississippi River se
neobjeví v našich obchodech, ale příznivci dua Beňa & Ptaszek si ho budou moci zakoupit na jejich koncertech nebo již nyní předem objednat přes internet na stránkách www.lubosbena.sk.

(Tisková zpráva, upraveno)