Augustin Bernard: Hosty jsem vybíral podle kvality a spolehlivosti

7. července 2014 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Mladý pianista, skladatel a trombonista Augustin Bernard bude hostem našeho pořadu Jak se vám líbí na podzim. Už nyní vám však přinášíme ukázku z rozsáhlého rozhovoru, který s ním redaktor Proglasu Milan Tesař připravil pro časopis Harmonie.

Rozhovor s jazzovým hudebníkem a skladatelem Augustinem Bernardem

Jako pianista a skladatel se představujete na svém debutovém profilovém albu Vision, které vyšlo v roce 2012. Co obsahuje?

Album je koncipováno jako rámec ohraničený mou autorskou skladbou Vision, uvedenou zde ve dvou verzích. Mezi ně jsem umístil další vlastní skladby – jednou z nich je vícevětý Koncert pro vibrafon, tou druhou Jarní 218 v triu piano, basa a bicí. Já na albu hraju na klavír, na baskytaru tam mám Martina Lehkého, na bicí Jana Linharta. Na trombón jsem si jako hosta pozval Přemysla Tomšíčka a na vibrafon slovenskou hráčku Ľudmilu Štefánikovou. Hosty jsem si vybíral jednak podle kvality a spolehlivosti, ale také proto, že jsou to fajn lidi, s kterými se mi dobře spolupracovalo.

Máte několik koncertních projektů. Vedle nejrozsáhlejšího z nich, vašeho Nonetu, je to skupina S Gustem…

To je kvarteto, které jsem založil v roce 2011 se svými spolužáky na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Lídrem je saxofonista Ivan Klečka, dále na baskytaru hraje Jakub Smutný a na bicí Tomáš Piala, další liberecký rodák. Cílem je opět hraní mé tvorby, ale také platforma pro nestandardní provedení jazzových standardů. Svému stylu říkáme „punk-jazz“ a vůbec se snažíme hrát netradičně. Pravidla neřešíme, má to blízko i k free jazzu.

Hrajete také v triu…

BitMaP Trio jsme založili v roce 2007 s přáteli z rytmické sekce Big bandu ZUŠ Liberec. V současné době však už mluvíme o BitMaP Collective, protože kapela se rozrostla až na sedm lidí včetně mého otce, který hraje na kytaru. Vystupujeme především na jazzových akcích, ale také na svatbách a při podobných příležitostech na Liberecku.

Vystudoval jste také hru na trombón. Hrajete ale vůbec v některém ze svých projektů na tento nástroj?

Momentálně trombón uplatním jen při svém domáckém hraní. Ale hrával jsem na trombón v Lab Bandu Bohuslava Volfa na Konzervatoři Jaroslava Ježka a OVJ Dixie Liberec a předtím v Big bandu ZUŠ Liberec. Tak teď bych si měl asi založit nějakou novou kapelu…

Na čem pracujete v současné době? Rýsuje se třeba nějaká nová nahrávka?

Rád bych natočil album s Nonetem, pro který jsem napsal nový repertoár. Jedná se o skladby, které tvoří pětivětou jazzovou suitu Simple Melodies, jejíž částí, druhou větou, je i Vision z mého prvního alba. Ale chtěl bych také natáčet se skupinou S Gustem v rozšířené sestavě – mám připravených pět nebo šest skladeb pro tři dechy, kytaru a rytmiku s fender pianem. Ale záleží hlavně na financích, které budu schopen sehnat.

(Celý rozhovor vyjde v časopisu Harmonie. Více o Augustinu Bernardovi: www.bernardmusic.cz.)

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web