A cappella na kanapi – Josef Vejvoda s Pražskými pěvci

A cappella na kanapi – Josef Vejvoda s Pražskými pěvci

Pořad v souvislostech


A cappella na kanapi: Josef Vejvoda
Audioarchiv

Josef Vejvoda je jazzový bubeník a hudební skladatel, který letos oslavil 77. narozeniny. Jeho nejnovější album není jazzové a bicí na něm neuslyšíte. Vejvoda se na něm totiž představuje jako autor vokální hudby, a to duchovní i světské. Z alba Déjà vu, které nazpíval soubor Pražští pěvci, si budeme hrát v neděli 21. srpna 2022 v pořadu A cappella na kanapi.

Josef Vejvoda se na české hudební scéně pohybuje už od 60. let. V roce 1967 byl laureátem pražské mezinárodní soutěže mladých sólistů. Jako student konzervatoře hrál soudobou vážnou hudbu se skupinou Quax, později spolupracoval s Karlem Velebným v jeho SHQ nebo s Lacem Deczim ve skupině Jazz Cellula. Řadu let byl členem Jazzového orchestru Československého rozhlasu, spolupracoval s Jiřím Stivínem nebo Emilem Viklickým a v posledních letech se věnuje jako skladatel opět hlavně vážné hudbě včetně hudby duchovní.

Na začátku nového alba byla skladatelova zkušenost se souborem Pražští pěvci, který jeho Magnificat při koncertní premiéře zazpíval takovým způsobem, že se Josef Vejvoda rozhodl ve spolupráci pokračovat, a napsat celé album smíšených sborů. Říká: „Textařka Jiřina Fikejzová mi kdysi napsala krásný text, který jsem zhudebnil. Vznikla tak skladba s názvem Déjà vu a podle ní se jmenuje celé album.“ Nahrávka osahuje písně duchovní i světské, vše v podání Pražských pěvců pod vedením Stanislava Mistra.

https://www.j-vejvoda.cz/

NyníHudební zastavení
Skladba: Kantáta "Ich habe meine Zuvresicht" BWV 188 - Arie alt; Autor: Bach Johann Sebastian; Dirigent: Rilling Helmuth; Sóla: Augér Arleen - soprán, Hamari Julia - alt, Baldin Aldo - tenor, Heldwein Walter - bas; Soubor: Gächinger Kantorei Stuttgart
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí
20:00Zprávy ČRo Plus
20:15Radioreport
20:45Radio Vatikán (slovenské...
21:00Večerní chvály

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web