5. Jirkovský písňovar zná své vítěze!

5. Jirkovský písňovar zná své vítěze!
1. října 2011 Aktuality Autor: Radka Rozkovcová

Festival, který je zaměřen na sborové úpravy populárních melodií, přivítal letos 30. září v Jirkově na Chomutovsku celkem šestnáct pěveckých těles, která se o den později utkala v celodenní soutěži o pohár Jirkovského rytíře. Jaké jsou výsledky soutěže?

Tříčlenná porota v čele s prof. Jiřím Kolářem, významným hudebním pedagogem a sbormistrem, měla k dispozici bodovou stupnici od jednoho do třiceti bodů. Kromě zlatého, stříbrného a bronzového pásma udělila také tři ceny za mimořádný pěvecký výkon, a sice Sylvě Mafkové, Michaele Páchové (Oktet, Praha) a Michaele Steklé (Konec konců, Ústí nad Labem).

Výsledky soutěže 5. ročníku Jirkovského písňovaru

Zlaté pásmo

 • 1. místo: Oktet, Praha / 29,33 bodů
 • 2. místo: Kakofon, Praha / 29 bodů
 • 3. místo: Zastaveníčko, Litvínov / 27,33 bodů
 • 4.–5. místo: Konec konců, Ústí nad Labem a Canzona, České Budějovice / 26,67 bodů
 • 6. místo: Indigo, Chomutov / 26,33 bodů
 • 7. místo: Syrinx, Litoměřice / 25,33 bodů

Stříbrné pásmo

 • 8. místo: Zvonek, Sokolov / 24,67 bodů
 • 9. místo: Ko.Mar, Plzeň / 24 bodů
 • 10. místo: International Choir of Prague, Praha / 23,67 bodů
 • 11. místo: Litoměřický hlásek / 23,33 bodů
 • 12. místo: Všelijak, Praha / 21 bodů
 • 13. místo: Kantiléna, Hradec Králové / 20,67 bodů
 • 14. místo: ICP Jazzamatazz, Praha / 20 bodů

Bronzové pásmo

 • 15. místo: Bestie, Plzeň / 18,67 bodů
 • 16. místo: ICP Septet Plus, Praha / 18 bodů 

S Jirkovským písňovarem souvisí také aranžérská soutěž o nejlépe zaranžovanou sborovou úpravu populární písně, tzv. AURA.

Výsledky soutěže AURA

 • 1. místo: Jan Prančl za skladbu The Name Of The Game (ABBA)
 • 2. místo: Ondřej Holeček za skladbu Mezi horami (Čechomor)
 • 3. místo: Roman Pallas za skladbu I Got Rhytm (George Gershwin) a Brendan Coleman za skladbu Love For Sale (Cole Porter)

5. ročník Jirkovského písňovaru zahájil v pátek 30. září 2011 koncert, na kterém se představil vítěz loňského ročníku, AKCENT z Liberce. Vrcholem koncertu byla bezesporu Celebration Jazz Mass jazzového pianisty, pedagoga a skladatele Karla Růžičky v provedení tří spojených pěveckých sborů (Ventilky z Jirkova, V.I.S. z Chomutova a Nona z Ústí nad Labem). Za dirigentským pultem stanul sbormistr Luboš Hána, hlavní organizátor Jirkovského písňovaru, uprostřed patnáctičlenného orchestru složeného z přátel pořádajícího sboru Ventilky se ujal klavírního partu sám autor této jazzové mše, Karel Růžička. Ten měl v sobotu 1. října 2011 možnost udělit svou vlastní cenu někomu z účastníků festivalu a sám ji také pojmenovat. Klavírista tak jako čestný host vyhlásil "Cenu husí kůže Karla Růžičky" pro vokální kvinteto Konec konců.


Některé ze zúčastněných sborů vystoupí v neděli 2. října v kostelech v regionu – v kostele sv. Ignáce v Chomutově, v kostele Stětí sv. Jana Křtitele v Kadani a v kapličce na Jindřišské. Více informací o festivalu naleznete na www.jirkovskypisnovar.cz.

6. ročník Jirkovského písňovaru se uskuteční v termínu 5.–7. října 2012.


Komentář autorky těchto řádků, redaktorky Radky Rozkovcové, která se festivalu zúčastnila coby posluchačka:

Na Jirkovský písňovar, který na Radiu Proglas již několik let mediálně podporujeme, jsem se letos vydala poprvé. Rozhodně nelituji – oceňuji skvělou přátelskou atmosféru, výbornou organizaci Luboše Hány a jeho týmu pořadatelů, příjemné prostředí zámku Červený Hrádek, v jehož sále probíhal zahajovací koncert i soutěžní klání, a zejména vynikající výkony všech zúčastněných sborů. Je s podivem, kolik úsilí a času jsou lidé, které spojuje chuť ke kolektivnímu tvoření hudby, ochotni obětovat pro na první pohled tak neužitečnou věc, jakou je sborové zpívání. Ale když jsem měla možnost slyšet a vidět, jaká pozitivní energie z jejich vystoupení čiší a kolik radosti a dobré nálady jsou schopni z pódia předat, znovu jsem si uvědomila, že toto snažení má hluboký smysl. 

Pro posluchače Proglasu jsem ulovila několik alb vystupujících sborů, s pražským Oktetem jsem dokonce těsně po soutěži natočila rozhovor (aniž bych v té chvíli věděla, že se Oktet zaslouženě stane absolutním vítězem). Mohu slíbit, že pořad o souboru Oktet odvysíláme v rámci cyklu Jak se vám líbí na Proglasu 4. listopadu 2011 od 19.15. Také jsem si vyhlédla několik souborů, které bych v budoucnu ráda pozvala do Prahy na Večery u kapucínů, jejichž dramaturgii mám na starosti. 

Děkuji Jirkovskému písňovaru za krásný hudební zážitek a už nyní se těším, co v pomyslném písňovarském kotlíku namíchá příští ročník!  

NyníPísně
Píseň: Elefantes (2022); Interpret: The Ano Nobo Quartet; Album: The Ano Nobo Q.: The Strings Of Sao Domingos
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písně
05:00Varhanní hudba
05:30Knihovnička
05:45Písně
05:57Myšlenka na den

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web