Vítězkou klavírní soutěže Amadeus je sedmileté děvčátko z Ukrajiny

Vítězkou klavírní soutěže Amadeus je sedmileté děvčátko z Ukrajiny

Absolutní vítězkou soutěže mladých klavíristů Amadeus 2022 se stala Ukrajinka Veronika Zajkinová. V sedmi letech patřila mezi nejmladší účastníky letošního ročníku. Soutěž završil 26. listopadu 2022 koncert laureátů v brněnském Besedním domě. Součástí ocenění je také nabídka vystoupení s Filharmonií Brno.

 
Mezinárodní klavírní soutěž Amadeus se od jiných klání pro mladé talenty odlišuje zaměřením na hudbu období klasicismu, a zejména tvorbu Wolfganga Amadea Mozarta. Právě Mozart v roce 1767 se svým otcem a sestrou navštívil během vánočních svátků Brno a s úspěchem koncertoval v Redutě. Soutěž je tak připomínkou historické události a zároveň oslavou mladých talentů.
 
„Všichni soutěžící předvedli profesionální výkony, které jsou důkazem vysoké umělecké úrovně. Stejné, jakou předvedl malý Mozart v Brně před více než 250 lety a která provází soutěž už celých 29 let,“ uvedl Vladimír Halíček, ředitel pořádající Základní umělecké školy Veveří.
 
Letos soutěžilo 68 účastníků ze 14 zemí, a to například z Filipín, Rumunska, Mongolska, Moldavska či Maďarska. Cenu primátorky za nejlepší interpretaci Mozartovy skladby obdržela Malwina Jasińská z Polska. Nejlepší českou soutěžící je Sofia Kaucká z Olomouce, nejlepší z těch brněnských je Viktorie Kozánková.
 
Patronem letošního ročníku byl Lukáš Vondráček, někdejší „zázračné dítě“, nyní světově uznávaný klavírista. Brněnská mozartovská soutěž je podle něj pro mladé talenty ideálním odrazovým můstkem. „Amadeus 1995 byl první soutěží, které jsem se zúčastnil a ve které jsem uspěl. Získal jsem tak motivaci a povzbuzení do další práce a odnesl si spoustu krásných zážitků,“ vzkázal Vondráček svým následovníkům.
 
Zdroj: ČTK