Hudební výročí měsíce

Listopad je měsíc, kdy budeme více než hudební skladatele opěvovat svaté. Již úvodní dva dny - Všech svatých a "dušičky" - jsou pro mnoho skladatelů výzvou. Ve druhé polovině měsíce se k nim přidá svátek patronky všech hudebníků svaté Cecílie (22.11.) a takřka v závěru měsíce slavnost Krista Krále...

Listopad je měsíc, kdy budeme více než hudební skladatele opěvovat svaté. Již úvodní dva dny - Všech svatých a "dušičky" - jsou pro mnoho skladatelů výzvou. Ve druhé polovině měsíce se k nim přidá svátek patronky všech hudebníků svaté Cecílie (22.11.) a takřka v závěru měsíce slavnost Krista Krále, která letos připadne na 26. listopadu. Jedno hudební výročí se však přeci jen najde.
    V sobotu 18. 11. si připomeneme 220. výročí narození Carla Marii von Webera. Narodil se roku 1786 v Eutinu a zemřel o čtyřicet let později 6 června 1826 v Londýně na tuberkulózu. Jeho otec byl strýcem Mozartovy ženy Konstance - rozené Weberové. Svého syna předváděl jako zázračné dítě. Chlapec s rodinou putoval od města k městu, ověnčen šlechtickým přídomkem "von", který otec přidal ke jménu, aby mělo větší lesk. Přesto se otec na synově kariéře neblaze podepsal.
    Pokud se chcete dozvědět více, poslouchejte v den výročí ve 12:05 Hudební siestu.