Hudební festival Mladé pódium 2009

Cyklus čtyř koncertů, které proběhnou v Pardubicích v období od 12. do 22. října 2009, představí ty nejvýraznější talenty mladé generace.

12. října 2009, 19.00, Dům hudby – malý sál

Kaprovo kvarteto, které se vedle "povinného" klasického repertoáru systematicky věnuje soudobé hudbě, přizvalo další dva hráče, aby kromě proslulého Dvořákova "Amerického" smyčcového kvartetu F dur zazněl i Klavírní kvintet A dur téhož skladatele a Concerto d´Estío pro smyčcový kvartet a kytaru od Sylvie Bodorové. Klavírního partu se ujme Kristina Stepasjuková, držitelka mnoha prestižních cen z mezinárodních soutěží a velký příslib do budoucna, v jejím stínu by neměl zůstat kytarista Matěj Žák.

15. října 2009, 19.00, UŠ Pardubice – Polabiny

O další večer festivalu se podělí violoncellista Petr Nouzovský s kytaristkou Petrou Poláčkovou. Oba interpreti se již dostávají z fáze sbírání soutěžních triumfů a soustřeďují se na budování základního repertoáru, který by pokryl hlavní stylová období. Na koncertu např. zazní tvorba J. S. Bacha vedle Šesti balkánských miniatur Dušana Bogdanoviče.

19. října 2009, 19.00, Dům hudby – malý sál

Na předposlední akci Mladého pódia vystoupí soubor, který vznikl teprve před šesti lety, ale v tomto roce vydal již druhé CD, oceněné jako Recording of the Month (Musicweb International). Puella trio je také vedeno na prémiové listině mladých Klubu přátel hudby Nadace ČHF a v Pardubicích uctí 50. výročí úmrtí B. Martinů (Bergerettes – pět skladeb pro housle, violoncello a klavír, H 275), připomene dílo nedávno zesnulého P. Ebena a český program doplní Dvořákovými Dumkami. 

22. října 2009, Sukova síň Domu hudby

Festival uzavře domácí ansámbl s nepřeslechnutelně přesnou souhrou a lesklým zvukem Barocco sempre giovane. Hudbu 18. století (Locatelli, Vivaldi, Händel, Mozart) – v dobrém slova smyslu – naruší novinka Tance pana Ptakopyska, kterou na objednávku Mladého pódia zkomponoval absolvent Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Ondřej Šárek pro laureáty Mezinárodní soutěže Pražského jara 2009 Simonu Pingitzerovou (flétna) a Václava Vonáška (fagot). Špičkové výkony lze očekávat i od klavíristy Lukáše Klánského (1. cena v Mezinárodní soutěži v Norimberku 2008) a varhaníka Pavla Svobody (1. cena v Mezinárodní interpretační soutěži Brno 2008).