Za orchestrálním dílem L. Janáčka

Pořad v souvislostech


Koncertní a orchestrální dílo Leoše Janáčka
Budeme vysílat

Sukův komorní orchestr
Sukův komorní orchestr
Loretánské varhany v Brně
Vysílali jsme


Bohuslav Matěj Černohorský

Bohuslav Matěj Černohorský

Cantus choralis
Audioarchiv

Další pořad, který jsme pro vás u příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka připravili, nabídne týdeník Oktáva.

Do studia Maria podruhé zavítal janáčkolog doc. PhDr. Jiří Zahrádka, Ph.D.. Tentokrát jsmeJiří Zahrádka 1 jej poprosili o zamyšlení nad skladatelovou orchestrální a koncertní tvorbou. Podobně jako minule se při poslechu projdete sto let starou historií. Řeč bude o houslovém koncertě „Putování dušičky“, o Capricciu, o Vlašských tancích, ale především o Sinfoniettě a o rapsodii Taras Bulba, z nichž si také poslechneme ukázky. Povídání je opět velice zajímavé. Myslím si, že nadchne jak úplného laika, tak také zasvěceného posluchače. Pokud se vám čas premiéry nehodí, můžete si pořad poslechnout z jeho reprízy o příští úterně-středeční půlnoci. Uložen je také v našem audioarchivu, kde se k němu budete moci kdykoliv vrátit. Udělejte si hezkou půlhodinku.

Pokud jste si vyprávění janáčkologa pana Zahrádky oblíbili, můžete si poslechnout také další pořady, které pro Radio Proglas připravil. V sobotu 11. srpna bude moderovat Vstupenku na operu (od 21.20 hod.), v neděli 12. srpna (v den výročí) v polední Hudební siestě bude povídat o Glagolské mši, která pak celá zazní. Ve stejný den večer od 20.30 hodin své janáčkovské povídání zakončí moderováním Koncertu vážné a duchovní hudby, který bude zaměřený na Janáčkova sborová a orchestrální díla. Především na sbory Kantor Halfar, Maryčka Magdonova, 70 000, výběr z Ukvalské poesie v písních a na Zápisník zmizelého, které si pak budete moci vychutnat.

NyníHudební siesta
Skladba: Concerto grosso pro trubky, klavír a smyčce - Sonata; Autor: Korte Oldřich František; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Kejmar Miroslav, Šedivý Zdeněk - trubka, Válek Jiří, Novotný Karel - flétna, Hála Josef - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

uretslegr_kysperskyPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music