Smiling String Orchestra

Smiling String Orchestra

Pořad v souvislostech


Smiling String Orchestra Hradec Králové
Budeme vysílat

Malé dějiny hudby II
Malé dějiny hudby II
Pozvánka na Brněnský varhanní festival 2020
Vysílali jsme


Malé dějiny hudby II

Malé dějiny hudby II

Jana Jarkovská
Audioarchiv
20. února 2020 Oktáva, Studio Vojtěch Autor: Martin Weisbauer

V cyklu hudebních pořadů Oktáva vám představíme dětský smyčcový orchestr Smiling String Orchestra, který působí při ZUŠ Střezina v Hradci Králové. Poslouchejte 21. února 2020 v 16.55 nebo 22. 2. 2020 ve 2.00.

V roce 2013 orchestr založil a po celou dobu vede pedagog a dirigent Mikuláš Ježek.

Největšího úspěchu soubor dosáhl v roce 2018, kdy se mladí hudebníci stali absolutními vítězi celostátní soutěže smyčcových souborů základních uměleckých škol. V roce 2019 ocenilo město Hradec Králové jejich umění i úspěchy udělením dvou prestižních cen – výroční kulturní ceny Hradecká múza a titulem Talent královéhradecké kultury.

Ročně orchestr odehraje na dvě desítky koncertů. V závěru roku 2018 tento počet rozšířilo i 11 vystoupení v rámci dvoutýdenního turné po USA a Kanadě. Spolupráce s Američany pokračovala i v roce 209, kdy se u příležitosti 30. výročí listopadových událostí uskutečnily tři koncerty v Hradci Králové a Litomyšli. Na pódiu se s nimi představil i litomyšlský Smíšený pěvecký sbor KOS.

Největší událostí roku 2019 byl z hudebního hlediska koncert ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Vždyť vystoupit na pódiu domovské scény České filharmonie, kde hrály či dirigovaly ty největší české i světové hudební veličiny, bylo pro celý orchestr obrovskou poctou. I zodpovědností. Ohlasy byly velké a upřímně nadšené. A nesvědčil o tom pouze závěrečný potlesk ve stoje zaplněného hlediště. V Rudolfinu soubor koncertoval společně s West Coast Classical Youth Symphony z jižní Kalifornie.SSO

Smiling String Orchestra má současné době 22 členů, dalších 16 se připravuje v přípravném Malém orchestru. Při orchestru rovněž působí smyčcové kvarteto Bodla kvartet, které například v loňském roce získalo první cenu na soutěži komorní hudby Svitavské komoření a zejména se stalo laureátem 26. ročníku interpretační soutěže v komorní hře Karel Ditters z Dittersdorfu a hudební klasicismus ve Vidnavě, kde mladí hudebníci získali také cenu za nejlepší interpretaci skladby Karla Ditterse. I oni jsou držiteli titulu Talent královéhradecké kultury.