Smiling String Orchestra

Smiling String Orchestra

Pořad v souvislostech


Smiling String Orchestra Hradec Králové
Budeme vysílat

Musica Dolce Vita
Musica Dolce Vita
Membra Jesu nostri
Vysílali jsme


Johann Sebastian Bach - chudý kantor a génius

Johann Sebastian Bach - chudý kantor a génius

Charles Luython
Audioarchiv
20. února 2020 Oktáva, Studio Vojtěch Autor: Martin Weisbauer

V cyklu hudebních pořadů Oktáva vám představíme dětský smyčcový orchestr Smiling String Orchestra, který působí při ZUŠ Střezina v Hradci Králové. Poslouchejte 21. února 2020 v 16.55 nebo 22. 2. 2020 ve 2.00.

V roce 2013 orchestr založil a po celou dobu vede pedagog a dirigent Mikuláš Ježek.

Největšího úspěchu soubor dosáhl v roce 2018, kdy se mladí hudebníci stali absolutními vítězi celostátní soutěže smyčcových souborů základních uměleckých škol. V roce 2019 ocenilo město Hradec Králové jejich umění i úspěchy udělením dvou prestižních cen – výroční kulturní ceny Hradecká múza a titulem Talent královéhradecké kultury.

Ročně orchestr odehraje na dvě desítky koncertů. V závěru roku 2018 tento počet rozšířilo i 11 vystoupení v rámci dvoutýdenního turné po USA a Kanadě. Spolupráce s Američany pokračovala i v roce 209, kdy se u příležitosti 30. výročí listopadových událostí uskutečnily tři koncerty v Hradci Králové a Litomyšli. Na pódiu se s nimi představil i litomyšlský Smíšený pěvecký sbor KOS.

Největší událostí roku 2019 byl z hudebního hlediska koncert ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Vždyť vystoupit na pódiu domovské scény České filharmonie, kde hrály či dirigovaly ty největší české i světové hudební veličiny, bylo pro celý orchestr obrovskou poctou. I zodpovědností. Ohlasy byly velké a upřímně nadšené. A nesvědčil o tom pouze závěrečný potlesk ve stoje zaplněného hlediště. V Rudolfinu soubor koncertoval společně s West Coast Classical Youth Symphony z jižní Kalifornie.SSO

Smiling String Orchestra má současné době 22 členů, dalších 16 se připravuje v přípravném Malém orchestru. Při orchestru rovněž působí smyčcové kvarteto Bodla kvartet, které například v loňském roce získalo první cenu na soutěži komorní hudby Svitavské komoření a zejména se stalo laureátem 26. ročníku interpretační soutěže v komorní hře Karel Ditters z Dittersdorfu a hudební klasicismus ve Vidnavě, kde mladí hudebníci získali také cenu za nejlepší interpretaci skladby Karla Ditterse. I oni jsou držiteli titulu Talent královéhradecké kultury.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web