Hudba Šimona Brixiho

Hudba Šimona Brixiho

Pořad v souvislostech


Hudba Šimona Brixiho
Budeme vysílat

Oktáva
Klarinetista Irvin Venyš, ředitel Nadace Bohuslava Martinů
Klarinetista Irvin Venyš, ředitel Nadace Bohuslava Martinů
Vysílali jsme


Sníh a hvězdy

Sníh a hvězdy

Koncert houslového Due In Eterno
Audioarchiv

Barokní hudba v sobě skrývá mnoho krásy. A dá se poznat na první poslech. Okouzlila i houslistu Jana Hádka, který se se svým souborem Hipocondria Ensemble věnuje především hudbě 17. a 18. století. V Oktávě si představíme jejich CD Brixi: Magnificat Hudba Prahy 18. století. V premiéře vysíláme v pátek 30. září 2022 od 16.55.

Jan Hádek je vynikající houslista, který spolupracoval se soubory jako je Collegium 1704 nebo Musica Florea. Budeme hovořit o tom, proč svůj soubor Hipocondria Ensemble založil nebo jak chápat poučenou interpretaci barokní hudby. Představíme si osobnost Šimona Brixiho i jeho syna, asi známějšího, Františka Xavera. A povídat si budeme jan_hadektaké o celé rodině Brixiů, jejíž snad všichni členové ve své době projevovali mimořádné hudební nadání. Jan Hádek nám dále prozradí, jak dlouho to trvalo od nápadu natočit CD až po jeho realizaci. Jak vznikala jeho dramaturgie a co vlastně obsahuje. A jak je složité vybírat z děl autora, který se nedožil vysokého věku, ale přesto nepochybně napsal celou řadu skladeb, z nichž se do dnešních dnů dochoval jen zlomek.

Nedílnou součástí pořadu jsou ukázky krásné hudby. Na nahrávce se podílela naše vynikající sopranistka Hana Blažíková a basista Jaromír Nosek. A pokud nestihnete vyslechnout pořad v našem vysílání, můžete si Oktávu kdykoliv pustit z audioarchivu.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web