Večer u hudby v průběhu věků

Večer u hudby v průběhu věků

V úterý 20. června 2017 se od 19.00 hodin uskuteční ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově koncert, který je součástí Brněnského varhanního festivalu. Vystoupí na něm varhanice Lucie Guerra Žáková a Jahodové duo, které hraje ve složení Pavla Jahodová – violoncello a Jiří Jahoda – housle.

Na koncertě zazní:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) Fuga g moll, BWV 578

Johann Pachelbel (1653-1706) Ciacona in d

Johann Sebastian Bach (1685-1750) Chorál Jesus bleibet meine Freude BWV 147
z kantáty Herz und Mund und Tat und Leben
Preludium (Badinerie)

Jean-François Dandrieu (1682-1738) Une jeune Fillette

Louis-Claude Daquin (1694-1772) Le Coucou

Camille Saint-Saens (1835 -1921) Labuť - Božská píseň

Improvizace Watermark - Pramen života

Improvizace Your Love
(na téma hudby k filmu Tenkrát na Západě)

Bedřich Smetana (1824-1884): Andante
Moderato (výběr z Šesti preludií pro varhany)

Jan Jiří Benda (1714-1752) Grave z Koncertu pro housle e moll

Zdeněk Pololáník (1935) Pastorale

Johann Sebastian Bach Arioso z Kantáty BWV 156

César Franck (1822-1890): Chorál č. 3 a moll

 

Lucie GUERRA ŽÁKOVÁ umělecky působí ve Španělsku a Francii. Rodačka z Litomyšle absolvovala varhanní hru na Akademii múzických umění v Praze ve třídách Jana Hory a Jaroslava Tůmy. Své interpretační umění dále rozvíjela na vysoké umělecké škole v Hamburku a v domácích a zahraničních mistrovských kurzech. Zájem o francouzskou hudbu ji přivedl do Paříže a Toulouse, kde pokračovala ve studiích pod vedením světově proslulých varhaníků. Ve Francii se také začala zajímat o hru na cembalo, studium na tento nástroj dovršila u Giedre Lukšaitė-Mrázkové na Akademii múzických umění v Praze. Pravidelně koncertuje v České republice i zahraničí, vystoupila v mnoha zemích Evropy a Latinské Ameriky. V březnu tohoto roku podnikla koncertní turné po Japonsku. Ve spolupráci s francouzským varhaníkem Philippem Lécossais vytvořila cyklus tří hudebních pořadů pro varhany a průvodní slovo. V zahraničí se dlouhodobě snaží o propagaci české hudby. Ve Francii a Španělsku např. premiérovala dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce se čtenými texty J. A. Komenského. Vedle sólové koncertní činnosti se věnuje také komorní hře. Spolupracuje s různými instrumentalisty, zpěváky, vystupuje ve varhanním duu se svým manželem, španělským varhaníkem Carlosem Arturo Guerra Parra a cembalovém duu s pražskou interpretkou Petrou Žďárskou. Realizuje i netradiční vystoupení; letos např. koncertní program pro varhany a kastaněty doplněný dobovým tancem v historických kostýmech. Společně se španělskou tanečnicí Ludovicou Mosca představují publiku díla od renesance po soudobou hudbu. Se svým manželem založila Varhanickou školu v kastilské části Španělska, kde vyučuje hru na varhany na nedávno zrestaurovaných historických nástrojích z 18. století.

Jahodové duo představuje netradiční komorní sestavu, která v kombinaci violoncella a houslí upoutá posluchače svým příjemným souzněním a zvukovou barevností. Oba interpreti, manželé Pavla a Jiří Jahodovi, absolventi brněnské konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění, jsou renomovanými umělci, kteří se uplatňují jako sóloví, komorní i orchestrální hráči. K prestižním vystoupením dua patří účinkování při různých jednáních společenských a kulturních organizací v evropském kontextu. Pavla Jahodová rozšiřovala svou interpretační erudici prostřednictvím stipendijních pobytů, podílela se na mnoha hudebních projektech s českými a zahraničními symfonickými nebo komorními orchestry. Je zakladatelkou smyčcového kvarteta Beladona Quartet. Spolupracovala s významnými osobnostmi hudební kultury. Jiří Jahoda je zakladatelem a primáriem souboru Moravské klavírní trio. V roce 1994 byl jedním ze zakládajících členů Pražské komorní filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Několik let působil v brněnské filharmonii a do roku 2006 vykonával činnost koncertního mistra orchestru Městského divadla v Brně. Je umělecky aktivní nejen v České republice; uskutečnil rovněž koncertní turné do mnoha evropských zemí i zámoří. Pravidelně se věnuje spolupráci s Českým rozhlasem a Českou televizí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web