Brněnský varhanní festival zahajuje

 Brněnský varhanní festival zahajuje

Ve čtvrtek 1. června 2017 v 19.30 hodin bude v brněnském jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie zahájen letošní ročník Brněnského varhanního festivalu.

Vysoupí na něm slovenský varhaník Marek Vrábel a pěvecký sbor OctOpus Vocalis. Koncert nese podtitul: „Hudba bez hranic nás spojuje“.


Program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685–1750) Toccata a fuga F dur BWV 540

Henry Purcell (1659–1695) Hear my prayer, O Lord

A Colloquy with God

Johann Sebastian Bach (1685–1750) Herzlich tut mich verlangen BWV 727

 

Johann Sebastian Bach: Sinfonia z kantáty Wir danken dir, Gott, wir danken dir BWV 29 (úprava Marcel Dupré )

 

Zdeněk Pololáník (1935) Ave Maria


František Emmert (1940–2015)
Pater noster

Johann Pachelbel (1653–1706) Ciaccona f moll

 

Spirituály: Nobody knows, Elijah Rock

 

Charles-Marie Widor (1844–1937) Symfonie č. 5 f moll op. 42, č. 1 (výběr)

Allegro vivace

 

Marek Vrábel patří k výrazným představitelům současného slovenského interpretačního umění. Na Konzervatoři v Košicích vystudoval varhanní a klavírní hru; v oboru hra na varhany jej zde vedla Emília Dzemjanová, na Vvsoké škole múzických umění v Bratislavě Ján Vladimír Michalko. Své vzdělání rozšiřoval na mistrovských interpretačních kurzech u Jeana Guillou, Susan Landale a Reitze Smitse a v doktorandském studiu na VŠMU pod vedením Ivana Sokola a Jána Vladimíra Michalka. Je držitelem několika významných ocenění z varhanních soutěží; k posledním patří Cena Sebastian od Ars ante portas za mimořádný přínos k odkazu díla J. S. Bacha. Jako sólista vystoupil se Státní filharmonií Košice, Slovenskou filharmonií a Státním komorním orchestrem v Žilině, je rovněž vyhledávaným umělcem v oblasti komorní hry. Uskutečnil více než 150 recitálů doma a v zahraničí, absolvoval 58 koncertních cest v 17 evropských státech, např. Švýcarsku, Rumunsku, Maďarsku, Francii, Německu, Finsku, Polsku, Moldávii, Slovinsku, České republice, Švédsku a Rakousku. Spolupracuje se slovenskými i zahraničními televizními a rozhlasovými stanicemi a nahrávacími společnostmi. Nahrál 8 kompaktních disků, mj. např. kompletní sólové varhanní dílo Š. Németha-Šamorínského nebo vlastní varhanní skladby a improvizace. Je činný rovněž v oblasti publicistiky. Pravidelně uvádí premiéry děl současných slovenských skladatelů, např. Ľ. Bernátha, P. Breinera, I. Hrušovského, V. Kubičky, M. Nováka, M. Piačeka a dalších. Někteří skladatelé mu svá díla dedikovali. V rámci doktorandských koncertů uvedl ve Slovenském rozhlase slovenské premiéry celovečerních cyklů z varhanní tvorby Petra Ebena. Je uměleckým ředitelem Bratislavského varhanního festivalu, pracuje v řadě uměleckých spolků a sdružení. Působí pedagogicky na Církevní konzervatoři v Bratislavě a externě na tamní Vysoké škole múzických umění. Je činný v uměleckých porotách mezinárodních varhanních soutěží.

OctOpus Vocalis, osmičlenné pěvecké komorní těleso, disponuje repertoárem od období renesance a baroka až po soudobou hudební tvorbu. Členové souboru, kteří spolu většinou zpívají už od dětských let (ve sboru Kantiléna pod vedením I. Sedláčka) také rádi interpretují úpravy kvalitní populární hudby a jazzu. Rozhodnutí zpívat společně v sólově obsazeném ansámblu pramení především z možnosti interpretovat zajímavé skladby z domácího i světového repertoáru a chuti experimentovat s kompozicemi, jež jsou původně určené pro větší obsazení, v sólovém podání však získávají mnohdy nový rozměr a souvislosti. Těleso tvoří sopranistky Dana Toncrová a Lenka Herzanová, altistky Linda Nepivodová a Lucie Kořínková, tenoristé Ivan Nepivoda a Jakub Herzan či basisté Vít Starka a Petr Janovský. Uměleckým vedoucím a sbormistrem je Martin Franze, který se zde někdy uplatňuje i pěvecky. Soubor pravidelně vystupuje na sólových recitálech nebo v rámci hudebních festivalů. V roce 2014 uvedl např. na Velikonočním festivalu duchovní hudby v Brně v české premiéře Responsoria Tenebrae polského skladatele Pawla Lukaszewského.

 

 

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web