Roční doby, symfonie a kantáta

Roční doby a symfonie

Pořad v souvislostech


Koncert vážné a duchovní hudby
Budeme vysílat

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Vysílali jsme

Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Koncert vážné a duchovní hudby
Audioarchiv

Koncert vážné a duchovní hudby uvedou dvě světská díla z období klasicismu. Druhou částí bude poprvé na Radiu Proglas znít kantáta Svatý Jan z Damašku od Sergeje Tanějeva (1856 - 1915).

Úvod nás zavede do roku 1740, kdy německo-anglický skladatel a přítel Händelův – John Christopher Smith – dokončil své oratorium Roční doby. Vychází z textu skotského básníka Jamese Thomsona. Stejný námět o 60 let později použil Joseph Haydn pro své oratorium „Roční doby“. Dění v přírodě komentují čtyři postavy, kterým jsou (u obou skladatelů) svěřeny sólové party. Na námi vybrané nahrávce to budou: sopranistka Ema Kirkby, contratenorista Tim Mead, tenorista Hans Jörg Mammel a bas Marcus Simon. Dále uslyšíme soubory: Musica Franconia a La Banda. Dirigentem nahrávky je Wolfgang Riedelbauch.

Do stejného hudebního období nás zavede Symfonie c moll, kterou roku 1808 vytvořil Antonín Rejcha. Zahraje ji Dvořákův komorní orchestr pod taktovkou Petra Altrichtera.

Ve druhé části koncertu zazní poprvé na Radiu Proglas kantáta Svatý Jan z Damašku, kterou roku 1884 vytvořil 28letý ruský skladatel Sergej Tanějev na text Alexeje Nikolajeviče Tolstého. Kantátu otevírá a ve všech částech provází církevní nápěv „So svatými upokoj“. Poprvé v dějinách ruské hudby se staroruská melodie stala základem celého hudebního díla. My se zaposloucháme do nahrávky, na které se podílel Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a  Gürzenich-orchester Köln . Dirigentem snímku je Dmitrij Kitajenko.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web