MHF Český Krumlov pokračuje inscenací Rusalky

22. července 2009 Aktuality k vysílání Autor: Jitka Skřičková

Jeden z největších českých svátků nejen klasické hudby pokračuje inscenací Rusalky. Pohádková opera Antonína Dvořáka je od pátku 24. července až do středy 29. července na programu Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Pod režijním vedením Josefa Průdka z Jihočeského divadla se představí celá plejáda předních domácích i zahraničních interpretů.

Po loňském úspěchu klíčového operního představení festivalu - Verdiho opery Síla osudu se letos organizátoři přehlídky rozhodli pro ztvárnění Rusalky. Patrně nejznámější z oper Antonína Dvořáka je v repertoáru Jihočeského divadlo již více sezón. Letos se však vedení divadla dohodlo s pořadateli festivalu na novém obsazení jednotlivých rolí, výrazném rozšíření orchestru a tím i novém hudebním nastudování. Zachována zůstane stávající režijní podoba vytvořená Josefem Průdkem, stejně jako scénické a kostýmní řešení inscenace.

Rusalka tak s příchodem nových interpretů a posílením orchestru získá zcela nový rozměr. Hudebního nastudování se ujme dirigent Metropolitní opery v New Yorku John Keenan, pod jehož taktovkou hraje a zpívá Orchestr a sbor Jihočeského divadla České Budějovice. Hlavní roli Rusalky svěřil Josef Průdek pěvkyni ze Spojených států Julii Makerov a rovněž Daně Burešové, sólistce Národního divadla v Praze. Eva Urbanová ztvární roli Cizí kněžny, ve které se bude střídat s americkou sopranistkou Alison Bolshoi. V roli prince bude možné vidět Aleše Brisceina či Allana Glasmana. Diváci budou rovněž moci posoudit interpretační umění Andrey Kalivodové a Dagmar Volfové v roli Ježibaby.  

Všichni z interpretů Rusalky se shodují, že provedení opery pod širým nebem a navíc před pohyblivým hledištěm přinese nejen jim, ale i divákům nevšední zážitek. Ztvárnění opery v noční přírodě umocňuje její pohádkový a romantický charakter. Díky otáčení nikoliv jeviště, ale diváků navíc získávají umělci pocit, že se pohybují v neomezeném prostoru. Podle slov Aleše Brisceina se pak mohou cítit zcela svobodně.       

Více o jednotlivých interpretech na http://www.festivalkrumlov.cz/.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web