Letošní druhé ohlédnutí za F. Lisztem

Letošní druhé ohlédnutí za F. Lisztem

Pořad v souvislostech


Hudební siesta
Budeme vysílat

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta
Vysílali jsme

Hudební siesta
Hudební siesta
Hudební siesta
Audioarchiv

Před čtvrt rokem – 31. července – jsme si připomínali 135. výročí úmrtí Franze Liszta. V pátek 22. října uplyne 210 let od jeho narození v rakouském Raidingu.

Skladby Franze Liszta budou znít hned hodinu po půlnoci. Klavírista Nikolaj Demidenko přednese Klavírní sonátu h moll (S178) a Dvě legendy (S175): „Svatý František z Assisi káže ptákům“ a „Svatý František z Pauly kráčí po vlnách“.

V úvodu polední Hudební siesty nás klavírista Dieter Goldmann naladí k poslouchání Lisztovy hudby jeho Koncertem pro klavír a orchestr číslo 1, Es dur. Po stručném životopise skladatele se ještě jednou zastavme u  klavírní tvorby. Vedle koncertů stojí dílo pro klavír a orchestr nazvané „Tanec mrtvých“ s podtitulem: parafráze na Dies Irae. To nám zahraje klavírista Alexandr Brailowský a Filadelfský orchestr. Diriguje Eugene Ormandy. Nakonec Česká filharmonie v čele s Karlem Ančerlem přednese symfonickou báseň číslo tři, nazvanou Preludia, z roku 1848.

Večerní duchovní hudba (od 18,35) nabídne Lisztovu Mši B dur pro sóla sbor a varhany, kterou roku 1901 upravil Leoš Janáček. Přednese ji Pražský komorní sbor v čele s Romanem Válkem za varhanního doprovodu Josefa Kšici.

Po modlitbě růžence od 23,10 nabídneme ještě dvě varhanní skladby: Fantasia a fugu na chorál "Ad nos, ad salutarem undam" a Preludium a fugu na téma B-A-C-H. Obě zahraje Ferdinand Klinda.

Dílu Franze Liszta se bude věnovat i nedělní večerní Koncert vážné a duchovní hudby.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web