Musica Pura – hudební gejzír v Ostravě

Hudební

Dva týdny dělí hudební příznivce a fajnšmekry od vypuknutí 3. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu MUSICA PURA v Ostravě, který se zde uskuteční od 22. do 25. listopadu 2017. Čtyřdenní svátek instrumentálních i pěveckých kreací inspirovaných lidovou hudbou po roce přinese pestrobarevnou paletu stylů, žánrů v podání stovky účinkujících, domácími počínaje a těmi z druhého konce Evropy konče... Rozhovor s uměleckým ředitelem festivalu Janem Rokytou si můžete poslechnout v úterý 14. listopadu v rámci pořadu Jak se vám líbí.

Mezinárodní hudební festival MUSICA PURA dokazuje svým třetím ročníkem, že se cítí v moravskoslezské metropoli skutečně doma a těší se podpoře partnerů i věrných příznivců. „Symbolem našeho festivalu jsou úcta ke společnému dílu, respekt k cizokrajným kulturám, obdiv k tradicím rodného kraje  a nadšení z rodinného muzicírování po krvi,” uvedl Jan Rokyta, umělecký ředitel festivalu.

„Jsem rád, že se nám letos na jaře už podruhé podařilo vydat profilové CD festivalu „MUSICA PURA 2016 live”, jehož publikace se tentokrát ujalo renomované hudební vydavatelství Indies Happy Trails,” pokračoval Jan Rokyta. Pestrobarevná mozaika moravské, maďarské a rumunské lidové hudby s přesahy do jazzu a klasiky se mimo jiné těšila mimořádnému zájmu na světovém hudebním veletrhu WOMEX, který se uskutečnil v závěru měsíce října v polských Katowicích.

Obsahovým poselstvím latinského sousloví MUSICA PURA je přesvědčivost a čistota uměleckého projevu, ryzí hudba bez nánosů líbivosti či tendenčnosti, poctivá a nezištná prezentace hudebního žánru, kterou v letošním roce zahájí ve středu 22. listopadu společný benefiční koncert dvou vynikajících těles Orchestru lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ z Brna a festivalového rezidenčního Ostrava Cimbalom Orchestra, který nese příznačný název „Moravské metropolitní muzicírování”. „Spolu s primáši obou orchestrů, ale i se zpěváky různých hlasů, věků a původu, zamíříme do rozličných koutů Moravy, ale i na Slovensko a do Rumunska. Úvodní koncert vyvrcholí společným virtuózním muzicírováním pojícím nejen dvě největší moravská města, ale především třicet oddaných folkloristů!” přiblížil Jan Rokyta. Koncert na svých vlnách i  YouTube kanálu živě přenáší Český rozhlas Ostrava v rámci pravidelného hudebního pořadu „Zpěvem k srdci”. 

Pevné propojení festivalu s Českým rozhlasem Ostrava stvrzuje i nový koncertní prostor, který je věnován druhému world music programu. V koncertním Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava se v plynutí čtvrtečního večera představí cenami ověnčený šestičlenný slovenský dechový soubor Balkansambel v čele s vynikajícím multiinstrumentalistou a skladatelem Markem Pastírikem a zpěvačkou Veronikou Vážanovou. Program pod názvem Šlamastika je symbiózou bulharského folklorního jazyka a rafinovaně oděnými slovenskými lidovými melodiemi. Na své si v něm přijdou jak fandové tradičního bulharského folkloru, tak i milovníci jazzu či world music.

 

Páteční festivalový večer s sebou přínáší několik změn, oproti původně avizovanému programu v souvislosti s náhlou zdravotní indispozicí českého herce, dabéra a recitátora Alfreda Strejčka. Personu gratu pátečního koncertu zastoupí přední ostravský herec scény Národního divadla moravskoslezského a režisér Tomáš Jirman. V hudebně-literárním programu „Pocta Petru Bezručovi” zazní jedinečné verše slezského barda, jehož geniální poezii budou přizvukovat členové Ensemble FLAIR Jana Rokyty a pro festival speciálně sestavený mužský sbor sbor Pueri et Viri pod vedením zlínského sbormistra Josefa Surovíka. V podání sboru zazní Janáčkovy stěžejní kompozice na Bezručovy básně Kantor Halfar a Maryčka Magdonová. „Moc a moc doufám, že se česká kulturní společnost dokáže vyrovnat s nespornou genialitou Bezručovy poezie a definitivně ji povýší nad – dle mého názoru zbytečně rozdmýchanou – diskuzi kolem jejího původu…” svěřil své přání umělecký ředitel festivalu. 

„Světového cimbalistu – ale především muzikanta mnoha umů a tváří – Mariuse Predu po jeho fenomenálních výkonech na předchozích dvou ročnících určitě představovat nemusím. Vzhledem však k jeho plánům a koncertnímu vytížení na několika světových kontinentech je dosti pravděpodobné, že to bude na nějaký ten čásek jeho poslední vystoupení ve střední Evropě... A také proto pevně věřím, že si vážený posluchač v závěrečném galakoncertu užije nejen jeho nevídané virtuozity okořeněné humorem, empatií a nadhledem, ale i jazzového gejzíru v podání talentovaných synů Mariuse Predy: klavíristy Eduarda a kontrabasisty Thomase. Jejich kreace budou zcela jistě krásnou tečkou za třetím ročníkem MUSICY PURY,” pozval na závěrečný galakoncert festivalu jeho ředitel Jan Rokyta. Mariusovými společníky budou zkušení jazzoví muzikanti: kolumbijský kytarista Guillermo Nikkels, maďarský kontrabasista Andor Horváth a hráč na bicí Taco Pieter Gorter z Nizozemí. V rodinném triu po krvi, ale i za doprovodu zkušených jazzových rutinérů vyvrcholí třetí ročník festivalu. Galakoncert zaznamenává a na svých vlnách posléze odvysílá Český rozhlas Vltava.

„Z praktického hlediska dlužno dodat, že vstupenky na všechny koncerty festivalu se dají koupit na všech předprodejních místech uvedených na našich stránkách www.musicapura.cz. Váženým návštěvníkům také nabízíme věrnostní bonus. Při koupi tří vstupenek na tři festivalové koncerty v DKMO obdržíte vstupenku na čtvrteční rozhlasový koncert zdarma. Tento bonus nazýváme festivalovou hantýrkou 3+1 Quattro Purissimo a všem skalním příznivcům festivalu jej vřele doporučujeme!” prozradila Klára Blažková, PR manažerka festivalu.

Více o festivalu na: www.musicapura.cz.

web banner MP 2017