Hudební střípky Jaroslava Juráška 2011

Přehlídka dětských lidových muzik Hudební střípky Jaroslava Juráška se bude konat ve dnech 17. - 18. září v Brně.

Přehlídka Hudební střípky Jaroslava Juráška je určena pro lidové muziky, složené ze žáků a studentů základních a středních škol. Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 8 kapel. V odborné porotě zasedne primáš a ředitel Základní umělecké školy ve Veselí nad Moravou Aleš Smutný, cimbalista Martin Zeman a redaktorka folklorního vysílání Radia Proglas Kateřina Kovaříková.

Přehlídku Hudební střípky Jaroslava Juráška pořádá Sdružení Dětského folklorního souboru Jánošíček Brno, které vedou manželé Kozubovi. 2. ročník přehlídky se bude konat příští víkend ve dnech 17. – 18. září 2011 v Klubu Univerzity obrany na Šumavské ulici v Brně.

 

A na koho se v tom letošním ročníku můžete těšit?

 

Cimbálová muzika Pramínky ZUŠ Zdeňka Buriana v Kopřivnici

Cimbálovou muziku Pramínky založil v roce 2001 na ZUŠ Zdeňka Buriana v Kopřivnici Mgr. Vladan Jílek. Základem jejího repertoáru jsou lidové písně lašské, rozšířené o další písně moravské a slovenské. Muzika má za sebou dlouhou řadu nejrůznějších vystoupení. Natáčela i v České televizi v Praze na Kavčích horách, kde si ji pozvala do svého pořadu Dáda Patrasová. Také několikrát natáčela pro Českou televizi v Ostravě a Brně. Z natáčení v Českém rozhlase v Ostravě vzniklo mini CD s vánočními koledami. Za své největší úspěchy muzikanti považují například koncert "Proměny písničky," na kterém doprovázeli zpěvačku lidových písní - valašskou královnu Jarmilu Šulákovou, reprezentaci České republiky na dvou mezinárodních koncertech ve francouzském městě Trappes, či nezapomenutelné vystoupení na Mezinárodním hudebním festivalu Janáčkovy Hukvaldy. V roce 2009 získala cimbálová muzika Pramínky 1. místo a zvláštní ocenění poroty za vynikající hru na cimbál ve finále celostátní soutěže základních uměleckých škol, která se konala v Kyjově. Velmi zajímavý pro Pramínky je i rok 2011. Na jaře jej muzika zahájila mezinárodním česko-japonským projektem Jablúčko a sakura, na kterém spolupracovala společně s japonským triem Yukiko Sawa. Poté cimbálová muzika Pramínky oslavila své desetileté výročí tříhodinovým výročním koncertem s názvem Z Pramínků řeka. Navázala spolupráci s TV Noe, pro niž natočila hodinový pořad U NÁS aneb od cimbálu o lidové kultuře. V současné době Pramínky připravují společné vánoční koncerty s šedesátiletým pěveckým sborem Ondráš z Nového Jičína.

 

Cimbálová muzika Friška

Cimbálová muzika vznikla, a stále i funguje, jako doprovodná muzika národopisného souboru Kyjovánek. Zde původně všichni "jen" tančili a zpívali a i dnes si občas rádi vymění roli. Jako kompletní CM poprvé vystoupila v roce 2003. Ve svém repertoáru mají lidové písně převážně z Kyjovského dolňácka, ale láká je zahrát si písničky z jiných regionů. V tomto směru  je obohatila účast na tvořivých dílnách ve Strážnici a v Klenovci. Se souborem objezdili řadu festivalů u nás i v zahraničí, kde se jim dostalo mnohých uznání a ocenění. CM muzika se samostatně představila například na festivalech Junior cimbál v Šatově, Setkání lidových muzik Praze, např. v Klenovci, Bučovicích či Kunovicích. V roce 2009 svým hraním doprovodili vyhlášení vítězů ankety Vesnice roku v Luhačovicích. V posledních letech taky pravidelně doprovází oblastní kola soutěže dětských verbířů a zpěváčků na Kyjovsku.
Za svou existenci a úroveň, které se jim podařilo dosáhnout, vděčí vedoucí souboru Hance Vašulkové, Laďovi Sedláčkovi a v neposlední řadě panu Radku Zapletalovi, který pro ně spoustu krásných písní upravil. Současným vedoucím a primášem cimbálové muziky je David Vašulka.

 

Dětská muzika Červánek

Dětský folklorní soubor Červánek pochází z Hradce Králové a pracuje při ZUŠ Střezina. Soubor vznikl v roce 1979. Snaží se vzkřísit lidové zvyky a tradice, oživuje dávno zapomenuté písničky, dětské hry a tance. Dětská muzika byla založena v roce 1987 panem J. Menclem. Jako další vedoucí muziky působil MuDr. Petr Hájek a v roce 2006 převzala muziku Mgr. Eva Černíková a Václav Matějíček. V této sestavě spolu děti hrají 4 roky. Vystupují pravidelně v programu na Mezinárodním folklórním festivalu Pardubice - Hradec Králové, přijali pozvání na festival Frenštátské slavnosti, vystupovali na mezinárodních festivalech v Červeném Kostelci (na Náchodsku), v Rožnově po Radhoštěm ( Rožnovská valaška ), v Šumperku, Liptále, Lipníku nad Bečvou, Valašském Meziříčí, Dolní Čermné, dokonce dostali příležitost vystoupit i ve Strážnici v programu FOS ČR. Pravidelně se zúčastňují regionálních dětských přehlídek. Se souborem obnovili v Hradci Králové řadu lidových tradic, např. masopustní průvod, vynášení Smrtholky z Hradce Královýho a vánoční koledování. Spolu se souborem Dupák, se kterým úzce spolupracují, se zaměřují na oživení památky lidové architektury - Šrámkova statku v Pileticích. Stavění máje patří mezi nejkrásnější, zde vzkříšené tradice.

 

Dětská cimbálová muzika Háj

Dětská cimbálová muzika Háj působí při ZUŠ v Háji ve Slezsku od roku 2005 a skládá se z žáků ZUŠ. Zpracovává folklór, lidové písně a koledy převážně z Opavského a Těšínského Slezska, ale i ze sousedního Lašska, Valašska, Slovácka, Moravských Kopanic,… Pravidelně pořádá posezení u cimbálu a během své pětileté existence navštívila folklorní festivaly a setkání v Opavě, Štítině, Rožnově pod Radhoštěm a Polsku. Primáši muziky jsou Michal Drápela a Anna Kozelská.

 

Cimbálová muzika Javorníček

Cimbálová muzika Javorníček byla založena v září 2003 na Základní umělecké škole v Brně, Vranovská 41, se kterou dětský folklorní soubor Javorníček dlouhodobě spolupracuje. V dnešní době má muzika 10 členů. Pravidelně vystupuje na veřejných akcích ZUŠ i souboru Javorníček. K jejím úspěchům patří 2. místo v krajském kole soutěže cimbálových muzik v Kyjově ( 2009 ), účast na mezinárodních folklorních festivalech v Maďarsku ( Szeged 2010), Itálii ( Jeselo 2011 ) a MFF Strážnice 2011. Repertoár muziky tvoří převážně písně a tance z Valašska, muzika si ale ráda zahraje i písně z jiných moravských regionů a Slovenska. Primáškou muziky je Magdaléna Matyášková, vedoucí Jana Sládková.

 

Cimbálová muzika Slováček

Soubor Slováček pravidelným účastníkem folklórních akcí pořádaných SPF v Brně jako je MFF Brno, Celostátní přehlídka dětských souborů a vzájemná vystoupení souborů tohoto Sdružení. Dále se zúčastňuje kulturních akcí, které pořádají různé brněnské organizace např. Brno - uprostřed Evropy, Slavnosti regionů, Brněnské velikonoce anebo akcí v blízkém okolí Brna. Vystupuje také na společných vystoupeních se Slováckým krúžkem v Brně, jehož je celý soubor součástí. V loňském roce na podzim Slováček uspořádal slavnostní vystoupení k 35. výročí svého založení a letos v červnu se zúčastnil Dětské Strážnice, kde účinkoval v pořadu „Tady jsme doma“. Součástí je i cimbálová muzika, která funguje od dubna 2009 a je tvořena osmi členy. Vedoucí muziky je  Kateřina Fridrichovská. Cimbálová muzika uskutečňuje samostatná vystoupení, jako bylo Vánoční koledování nebo účast v pořadu Žijeme v jednom městě. Muzika také hrála k tanci a poslechu na plese Waldorfské školy. Kromě vystoupení a pravidelných nácviků pořádá muzika 2x ročně pravidelná soustředění, kde připravuje program pro 2 taneční skupiny souboru a především rozšiřuje svůj vlastní repertoár.

 

Cimbálová muzika Brněnský Valášek

Dětský národopisný soubor Brněnský Valášek působí v Brně od roku 1975. Zpracovává folklór Valašska a snaží se předávat dětem tance, písně a zvyky, které do prostředí jihomoravské metropole přinesli rodáci z Valašska v minulých staletích. Dnes stotřicetiletý soubor vychoval za dobu svého působení řadu muzikantů, zpěváků a tanečníků. V posledních 10 letech fungují při souboru vždy dvě cimbálové muziky. Členové současné starší, takzvaně velké cimbálové muziky hrají společně již víc jak 5 let. Jejich umělecký vedoucí Pavel Trkan, bývalý dlouholetý člen Brněnského Valášku tvoří hudební úpravy repertoáru muziky.  Její repertoár zaznamenala několikrát Česká televize i Český rozhlas a v současné době muzika nahrává nové hudební CD souboru. Vedoucí muziky jsou Pavel Trkan a Michaela Fantová, primáši Jakub Jelínek a Michal Uhříček. Cílem tvorby Brněnského Valášku je pěstovat vztah členů k lidovým tradicím naší země, naučit je nacházet v nich radost a přesvědčivě zprostředkovávat krásu písní Valašska všem posluchačům, pro které vystupují.

 

Cimbálová muzika MikroJasénka

Muzika MikroJasénka vznikla v roce 2010. Je součástí občanského sdružení Jasénka, které sdružuje další  muziky Velkou Jasénku a Malou Jasénku a dále 2 taneční složky. Název vznikl jako pracovní varianta a už to tak zůstalo. Muzika čerpá, jako všechny složky Jasénky, z obrovského archívu notového materiálu, které po sobě zanechal dlouholetý primáš, upravovatel a sběratel Zdeněk Kašpar. Jeho úpravy jsou průzračně jednoduché a přitom mají neskutečnou harmonickou sílu a ve skladbě a řazení jednotlivých písní je na svou dobu velice moderní. Dokázal uchopit nástroje cimbálovky tak, že barva muziky je v konečném důsledku plná a srozumitelná komukoliv. Za svou krátkou existenci muzika hrála převážně v rámci akcí soboru Jasénka, kde předvedla své samostatné kousky,  ale také doprovodila  k tanci nejmenší děti. Snad nejvýznamnější byla pro ní účast na akci konané při příležitosti 55. výročí Malé Jasénky v kulturním domě Vsetín a regionální přehlídka dětských souborů v Rožnově pod Radhoštěm. Primášem muziky je Václav Živocký, který čerstvě letos o prázdninách prošel „Primáškama“ v Rožnově p. Radhoštěm. Vedoucím muziky je Petr Živocký.

 

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!