Mimořádnou iFolklorní Strážnici zhlédlo přes 170 tisíc diváků

Mimořádnou iFolklorní Strážnici zhlédlo přes 170 tisíc diváků
2. července 2020 MFF Strážnice Autor: Kateřina Kovaříková

O víkendu 26.–28. června se na sociálních sítích konal online festival iFolklorní Strážnice. Přinesl téměř 30 hodin vysílání, které denně sledovalo téměř 58 tisíc lidí nejen v ČR, ale také na Slovensku, ve Švýcarsku, v Brazílii, Japonsku či americkém Texasu.

Živá vystoupení padesáti folklorních souborů, cimbálových a lidových muzik a pěveckých sborů přenášeli organizátoři na internetové stránky Facebooku a Youtube a připomněli tím  tradiční mezinárodní folklorní festival, jehož 75. ročník se letos ve Strážnici vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru neuskutečnil.

„Spolek iFolklor a strážnický Národní ústav lidové kultury připravil projekt, který zde za dobu pořádání 74 ročníků festivalu ještě nebyl.  Prostřednictvím online vysílání pod názvem iFolklorní Strážnice nabídlo více než 850 účinkujících tance i písně svého regionu, a to přímo ze svých domovů,“ přiblížil ředitel NÚLK Martin Šimša.

Celý festival tvořila komponovaná vystoupení českých, moravských i zahraničních folklorních souborů, cimbálových a lidových muzik a sborů. Zhruba půlhodinové živě přenášené programové bloky doplnily pozdravy folklorních osobností i jedinečné materiály z archivu Národního ústavu lidové kultury, který pečuje o tradiční lidovou kulturu celé ČR. Program doplňovaly také filmy s tématikou národopisu, zvyků a tradic.

Pořadatelé mimořádného pojetí letošního festivalu také oslovili místní i vzdálenější vinařství, restaurace a kavárny a vytvořili tak síť tzv. iFolklorních hnízd, která nabídla program festivalu pro své hosty v různých koutech Moravy i Čech.

Vzhledem k licenčním smlouvám byl online festival iFolklorní Strážnice ke zhlédnutí pouze o uplynulém víkendu. „Obrovský zájem diváků nás však vede ke zpřístupnění jednotlivých vystoupení na kanálu Youtube i po konání celé akce,“ uvedla za spolek iFolklor Magdalena Múčková. 

Jako mediální partneři se do projektu iFolklorní Strážnice zapojili také TV Noe a Radio Proglas – o posledním červnovém víkendu v částečném společném vysílání i ve vlastním samostatném programu akcentovali dlouholeté mediální partnerství s Mezinárodním folklorním festivalem Strážnice.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice a Festival Dětská Strážnice se každoročně konají poslední červnový víkend na jihu Moravy. Běžně se ho účastní na 2000 účinkujících. Komponované pořady zhlédne asi 30 tisíc návštěvníků. 75. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a 38. ročník folklorního festivalu Dětská Strážnice se bude konat ve dnech 25.–28. června 2021.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web