Mimořádnou iFolklorní Strážnici zhlédlo přes 170 tisíc diváků

Mimořádnou iFolklorní Strážnici zhlédlo přes 170 tisíc diváků
2. července 2020 MFF Strážnice Autor: Kateřina Kovaříková

O víkendu 26.–28. června se na sociálních sítích konal online festival iFolklorní Strážnice. Přinesl téměř 30 hodin vysílání, které denně sledovalo téměř 58 tisíc lidí nejen v ČR, ale také na Slovensku, ve Švýcarsku, v Brazílii, Japonsku či americkém Texasu.

Živá vystoupení padesáti folklorních souborů, cimbálových a lidových muzik a pěveckých sborů přenášeli organizátoři na internetové stránky Facebooku a Youtube a připomněli tím  tradiční mezinárodní folklorní festival, jehož 75. ročník se letos ve Strážnici vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru neuskutečnil.

„Spolek iFolklor a strážnický Národní ústav lidové kultury připravil projekt, který zde za dobu pořádání 74 ročníků festivalu ještě nebyl.  Prostřednictvím online vysílání pod názvem iFolklorní Strážnice nabídlo více než 850 účinkujících tance i písně svého regionu, a to přímo ze svých domovů,“ přiblížil ředitel NÚLK Martin Šimša.

Celý festival tvořila komponovaná vystoupení českých, moravských i zahraničních folklorních souborů, cimbálových a lidových muzik a sborů. Zhruba půlhodinové živě přenášené programové bloky doplnily pozdravy folklorních osobností i jedinečné materiály z archivu Národního ústavu lidové kultury, který pečuje o tradiční lidovou kulturu celé ČR. Program doplňovaly také filmy s tématikou národopisu, zvyků a tradic.

Pořadatelé mimořádného pojetí letošního festivalu také oslovili místní i vzdálenější vinařství, restaurace a kavárny a vytvořili tak síť tzv. iFolklorních hnízd, která nabídla program festivalu pro své hosty v různých koutech Moravy i Čech.

Vzhledem k licenčním smlouvám byl online festival iFolklorní Strážnice ke zhlédnutí pouze o uplynulém víkendu. „Obrovský zájem diváků nás však vede ke zpřístupnění jednotlivých vystoupení na kanálu Youtube i po konání celé akce,“ uvedla za spolek iFolklor Magdalena Múčková. 

Jako mediální partneři se do projektu iFolklorní Strážnice zapojili také TV Noe a Radio Proglas – o posledním červnovém víkendu v částečném společném vysílání i ve vlastním samostatném programu akcentovali dlouholeté mediální partnerství s Mezinárodním folklorním festivalem Strážnice.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice a Festival Dětská Strážnice se každoročně konají poslední červnový víkend na jihu Moravy. Běžně se ho účastní na 2000 účinkujících. Komponované pořady zhlédne asi 30 tisíc návštěvníků. 75. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a 38. ročník folklorního festivalu Dětská Strážnice se bude konat ve dnech 25.–28. června 2021.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web