Poslední Malovaný kraj roku 2015

Poslední Malovaný kraj roku 2015
4. prosince 2015 Knihy, časopisy Autor: Kateřina Kovaříková

Právě vyšlo další číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj. Tento dvouměsíčník, vycházející od roku 1946 v Břeclavi, se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.

Hned na úvodní straně obálky je fotografie uherskohradišťské Slovácké búdy, zadní stranu obálky pak zdobí snímek vyhlídkové věže v Ostrožské Nové Vsi.

V obsahu jsou mj. medailony boxera a malíře Rostislava Osičky z Moravského Žižkova u Břeclavi; uherskohradišťského fotografa Slovácka 30. let minulého století Alexandera Tobka; známého spisovatele, novináře a člena redakční rady Malovaného kraje Jiřího Jilíka z Uherského Hradiště či řezbáře Vlastimila Cigáňa z Břeclavi, tvořícího v obci Radějov pod svahy Bílých Karpat. Pohledem do dávnější minulosti je pak článek o barokním lékaři zaměřujícím se na léčbu morových epidemií Alexandru Šamském, původem z Milotic. Jiné příspěvky se ohlížejí za průběhem letošních hradišťských Slavností vína a otevřených památek nebo Břeclavských svatováclavských slavností. V seriálu Výrobci krojů na Slovácku přišla řada na Helenu Lakosilovou z Vážan. Naproti tomu třetím dílem končí minisérie Zaniklé dominanty Lednicko-valtického areálu. Fakt, že i ve zdravotnickém zařízení může být občas veselo, dokumentují zážitky lékaře kyjovské nemocnice. A navíc toto číslo přináší i dvoustranu poezie.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz. Existuje také možnost koupit si tento dvouměsíčník v elektronické podobě, a to na http://cs.publero.com

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na internetových stránkách www.malovanykraj.cz.