Malovaný kraj 3/2016

Malovaný kraj 3/2016
9. června 2016 Knihy, časopisy Autor: Kateřina Kovaříková

Ke svým čtenářům právě putuje třetí letošní číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj. Tento dvouměsíčník, vycházející od roku 1946 v Břeclavi, a slavící tak letos 70 let od svého vzniku, se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.

Na první a druhé straně obálky najdete fota z lužních lesů okolo Břeclavi. Do královského města Podivín Vás zavede fejeton Jana Kostrhuna Podivínský máj. Dále si přečtete např. o zvonech v kostele v Uherském Hradišti – Sadech, někdejší Derfli. Hned dva články jsou věnovány vlčnovské jízdě králů – jde o její nejstarší popis z pera Jana Janči a o průběh natáčení tohoto folklorního zvyku státní televizí v roce 1963. V jiném příspěvku je formou rozhovoru představen Mužský sbor Rohatec. Kromě toho se dozvíte jak správně zapisovat slovácká nářečí a jeden takový zápis si můžete i přečíst – jde o vyprávění Památná bitka v Lohovci. Na podobnou notu, byť už bez dialektu, odkazuje soudnička Divoká chasa žižkovská, odehrávající se v roce 1929 v Moravském Žižkově. V cyklu Literáti ze Slovácka přišla řada na režiséra a držitele prestižní ceny Magnesia litera Pavla Göbla z Uherského Brodu a jeho knihu Tichý společník. Jiný seriál – Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy – zavítal tentokrát na Strážnicko a Veselsko. Zajímavý je bezesporu i článek o největším slovanském žárovém pohřebišti ve střední Evropě. Mj. do Hluku Vás zavede příspěvek Od jehly ke štětci dokumentující, odkud braly inspiraci dřívější malérečky ornamentů. A jelikož jde o květnový Malovaný kraj, tradičně jej doprovází dvoustrana poezie.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz. Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na internetových stránkách www.malovanykraj.cz.

 


NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro housle, klavír a smyčcový orchestr d moll - Allegro molto; Autor: Mendelssohn-Bartholdy Felix; Sóla: Kos Martin - housle, Kos Štěpán - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web