Zhusta chlapci zhusta, konec masopusta

Zhusta chlapci zhusta, konec masopusta

Vrcholí masopust a my vás na něj zavedeme prostřednictvím veselé muziky a představením tradičních masopustních zvyků. Poslouchejte pořad Hrajte, kapely! ve čtvrtek 8. února 2018 za pět minut pět odpoledne.

Fašanek, fašaňk nebo taky masopust. To jsou různá označení pro jeden svátek, který se slaví před popeleční středou. O masopustních rejích máme písemné zprávy už ze 13. století. Hlavní zábava začínala o masopustní neděli, v zábavě a tanci se pokračovalo v pondělí a masopust vyvrcholil v úterý průvody masek a masopustními představeními. V dnešní době už najdete masopustní průvody a zábavy mnohem dřív než před popeleční středou. A protože k masopustu patří veselá muzika, zařadili jsme toto téma do dechovkového pořadu. Dechovky totiž u fašankového veselí rozhodně nechybí.

Na úvod zazní polka Jiřího Tesaříka Kapelo, polku hrej v podání Sokolky. Veselí muzikanti se jmenuje polka Václava Maňase mladšího a Barbory Strommerové, kterou zahraje Valaška. Pošleme vám směs polek o muzice a tancování do rána od Vladimíra Pfeffra a Jaroslava Fuksy v podání Moravěnky. A přidáme ještě verbuňk U muziky su já chlap od kapely Večerka. Moravské muziky nahradí také české. Za muzikou se vrátíme o mnoho let zpátky. V letech 1968 a 78 vznikly dvě nahrávky – polky Františka Kmocha v podání Zlaté muziky a Posádkové hudby Praha. Zazpívají Zorka Kohoutová, Josef Zíma, Standa Procházka a sbor Lubomíra Pánka. Pochod Kdyby ty muziky nebyly Jaromíra Vejvody a Václava Zemana zahraje Vejvodova kapela. Potom si poslechnete polku Hrajte mi, muziky Viliama Béreše a Slávka Ostrezího v podání Krajanky Václava Hlaváčka. Polku Jožky Konečného s názvem Muzikant zahrají Vacenovjáci. Poté zazní polka Pár zázraků autorské dvojice František Maňas a Václav Babula v podání Stříbrňanky. Nejstarší jihočeská kapela Babouci přinese směs písní k muzice. Verbuňk Zahrajte mně muzikanti autora Vojtěcha Bartoše zahraje Túfaranka. Na závěr pořadu zazní polka Františka Kotáska Vám přátelé v podání Dolanky a instrumentální polka Kapelo, vyprávěj Václava Maňase mladšího v provedení Moravěnky. Pořad pro vás připravila Helena Hájková.

Ondřej Krajtl
Moderuje: Ondřej Krajtl
NyníKřesťanská píseň
Píseň: Holy Spirit (2015); Interpret: Battistelli Francesca; Album: různí: Grammy 2015 – christian music
20.45Radio Vatikán dnes
21.00Křesťanská píseň
21.05Večerní chvály
21.15Křesťanské písně
21.30Čtení na pokračování
21.49Písničky

Szidi Tobias – Sedmoláska

tobias_sedmolaskaPřečtěte si recenzi nejnovějšího 2CD zpěvačky Szidi Tobias.

Regiony

Regiony

David Stypka – recenze

stypka_nebojDavid Stypka je interpretem roku v cenách Anděl. Přečtěte si naši recenzi.

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music