Zhusta chlapci zhusta, konec masopusta

Zhusta chlapci zhusta, konec masopusta

Pořad v souvislostech


Zhusta chlapci zhusta, konec masopusta
Budeme vysílat

Festivalová sezóna začíná...
Únoroví oslavenci
Únoroví oslavenci
Vysílali jsme


Festivalová sezóna začíná...

"Moje jižní Čechy, moje česká vlast..."

"Moje jižní Čechy, moje česká vlast..."
Audioarchiv

Vrcholí masopust a my vás na něj zavedeme prostřednictvím veselé muziky a představením tradičních masopustních zvyků. Poslouchejte pořad Hrajte, kapely! ve čtvrtek 8. února 2018 za pět minut pět odpoledne.

Fašanek, fašaňk nebo taky masopust. To jsou různá označení pro jeden svátek, který se slaví před popeleční středou. O masopustních rejích máme písemné zprávy už ze 13. století. Hlavní zábava začínala o masopustní neděli, v zábavě a tanci se pokračovalo v pondělí a masopust vyvrcholil v úterý průvody masek a masopustními představeními. V dnešní době už najdete masopustní průvody a zábavy mnohem dřív než před popeleční středou. A protože k masopustu patří veselá muzika, zařadili jsme toto téma do dechovkového pořadu. Dechovky totiž u fašankového veselí rozhodně nechybí.

Na úvod zazní polka Jiřího Tesaříka Kapelo, polku hrej v podání Sokolky. Veselí muzikanti se jmenuje polka Václava Maňase mladšího a Barbory Strommerové, kterou zahraje Valaška. Pošleme vám směs polek o muzice a tancování do rána od Vladimíra Pfeffra a Jaroslava Fuksy v podání Moravěnky. A přidáme ještě verbuňk U muziky su já chlap od kapely Večerka. Moravské muziky nahradí také české. Za muzikou se vrátíme o mnoho let zpátky. V letech 1968 a 78 vznikly dvě nahrávky – polky Františka Kmocha v podání Zlaté muziky a Posádkové hudby Praha. Zazpívají Zorka Kohoutová, Josef Zíma, Standa Procházka a sbor Lubomíra Pánka. Pochod Kdyby ty muziky nebyly Jaromíra Vejvody a Václava Zemana zahraje Vejvodova kapela. Potom si poslechnete polku Hrajte mi, muziky Viliama Béreše a Slávka Ostrezího v podání Krajanky Václava Hlaváčka. Polku Jožky Konečného s názvem Muzikant zahrají Vacenovjáci. Poté zazní polka Pár zázraků autorské dvojice František Maňas a Václav Babula v podání Stříbrňanky. Nejstarší jihočeská kapela Babouci přinese směs písní k muzice. Verbuňk Zahrajte mně muzikanti autora Vojtěcha Bartoše zahraje Túfaranka. Na závěr pořadu zazní polka Františka Kotáska Vám přátelé v podání Dolanky a instrumentální polka Kapelo, vyprávěj Václava Maňase mladšího v provedení Moravěnky. Pořad pro vás připravila Helena Hájková.

NyníHudební siesta
Skladba: Concerto grosso pro trubky, klavír a smyčce - Aria; Autor: Korte Oldřich František; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Kejmar Miroslav, Šedivý Zdeněk - trubka, Válek Jiří, Novotný Karel - flétna, Hála Josef - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

uretslegr_kysperskyPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music