Vítr listí šumí píseň podzimu

Vítr listí šumí píseň podzimu
25. října 2017 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Barevný podzim oslavíme písněmi, ve kterých budeme hledat podzim života – písně o babičkách a dědečcích. Nalaďte si dechovkový pořad Hrajte, kapely! ve čtvrtek 26. října MIMOŘÁDNĚ již v 16.25.

Vývojoví a dětští psychologové poukazují na důležitost role babičky a dědečka. Když děti vyrůstají jen se svými rodiči, nechápou svoji rodinnou historii, ukotvení v rámci širší rodiny. Neumějí si představit strom své rodiny a své postavení v něm. Někdy ani neznají jméno a příjmení svých prarodičů. Když se děti setkávají s prarodiči, je jednodušší jim přiblížit rodinné kořeny. Prarodiče vnoučatům nabízí i jiný pohled na svět, předávají pocit jistoty a rodinné soudržnosti.

Za pár dní končí říjen a nastane doma, kdy si budeme na hřbitovech připomínat své zemřelé předky. Lidé od pradávna uctívali své předky, vzpomínali na ně s láskou. Máme v úctě své prarodiče a praprarodiče, jejich fotky patří do rodinného alba a nezapomínáme si je připomínat u jejich hrobů. Děkujeme tam za jejich životní zkušenosti, myšlenky a lásku, které zůstávají součástí našich rodinných společenství.

Na úvod zazní valčík Babička tančí  Václava Vačkáře a Jaroslava Šprongla v podání Krajanky Václava Hlaváčka. Písně o prarodičích jsou plné krásných vzpomínek, lásky a radosti. Takový je i valčík Františka Maňase a Anny Žilkové Moje písnička nebo valčík V zahrádce Luboše Řehánka. Hraje dechová hudba Vacenovjáci. Valčík Stařenko moja milá Antonína Přehnala zahraje Ostrožská kapela. Mazurka Pro dědečka Karla Valdaufa a Miluny Pokorné zazní v podání Budějcké kapely Ády Školky. Polku Vinšování Slávka Smišovského zazpívá za doprovodu Frajárky malá zpěvačka Anuška Melenová. Foxtrot Dědeček a já od Václava Maňase a Eduarda Krečmara zazní v podání Mladé muziky z Šardic. Je zajímavé, že ty nejkrásnější písně, které často volíme jako pozdrav pro babičky, jsou vlastně určeny maminkám. Uslyšíte tři z nich: valčík Dokud máš maminku Antonína Perničky zahrají Bojané. Polku Máma vzpomíná Anny Žilkové a Vladimíra Fuky přinese Mistříňanka a do třetice zazní valčík Tvé vlasy kvetou, maminko Karla Valdaufa a Bohuslava Nádvorníka v podání Veselky Ladislava Kubeše. Babičkám a dědečkům zahraje také Stříbrňanka waltz Děkuji vám, rodičové od Antonína Perničky. Na závěr našeho programu zazní valčík Život je dar Bohumila Vošického a Miloslavy Dvořákové v podání Pardubické šestky.

Pořad připravila Helena Hájková.

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music