Vesele i smutně s dechovkou

Vesele i smutně s dechovkou

Pořad v souvislostech


Vesele i smutně s dechovkou
Budeme vysílat

Festivalová sezóna začíná...
Únoroví oslavenci
Únoroví oslavenci
Vysílali jsme


Festivalová sezóna začíná...

"Moje jižní Čechy, moje česká vlast..."

"Moje jižní Čechy, moje česká vlast..."
Audioarchiv
21. listopadu 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

V dalším listopadovém vydání pořadu Hrajte, kapely! nahlédneme do repertoáru dechových orchestrů. O čem se zpívá v písních a jakým životním událostem se autoři věnují? Vesele i smutně s dechovkou bude ve čtvrtek 22. listopadu za pět pět odpoledne.

Tak jako se v přírodě střídají různá roční období, tak i v životě se střídají období vzniku, rozkvětu, zralosti, uvadání a smrti. Život člověka je vyplněn množstvím radostných i smutných událostí. A prožitky spojené s nimi se odráží v mnoha lidových písních. A nejen v nich, jsou tématem i novodobých skladeb, které vznikají pro dechové orchestry. Narození, mládí, láska, vojna i smrt se odráží v písních, které vám nabídneme k poslechu. Konkrétní témata napoví níže uvedený seznam skladeb zařazených do pořadu.

Pořad připravila Helena Hájková.

V úvodu zazní polka V mládí Slávka Smišovského a Václava Babuly v podání Frajárky. Ve valčíkovém rytmu se ponese skladba Tichou dědinou Karla Vacka v podání Josefa Zímy a Orchestru Karla Vacka mladšího. Matyáškovi, tak se jmenuje slow-rock Antonína Perničky, který zahraje Stříbrňanka. Do kolébky nahlédneme i ve valčíku Rozkvetla láska Františka Kohoutka a Richarda Plachého v podání dechové hudby Lidečanka. Vojna bude námětem pro další tři písně. Poslechněte si valčík Budu já mít koně Miroslava Glozy a polku Na vojnu Jožky Konečného. Do třetice zazní ještě valčík S Pánem Bohem kamarádi od Miroslava Mordycha a Jiřího Tesaříka. Hrát budou Zdounečanka, Šohajka a Túfaranka. Polku o darovaném prstýnku s názvem Pro milú napsali Miroslav Kolstrunk a Marie Žáková, nahrála ji Nedakoňanka. Lidový valčík Když sem k vám chodíval si můžete zanotovat s Jožkou Šmukařem, Jiřím Helánem a Moravěnkou. Valčík Naše zasnoubení autora Václava Krutílka zahraje Lidečanka. O loučení se svobodou bude polka Stroj času autorské dvojice Miroslav Procházka a Zdeněk Valný. A zazní známý waltz Den svatební Pavla Zedníka a Václava Babuly. Hrát budou Lácaranka a Stříbrňanka. S muzikou se podíváme ještě na tři další svatby. Ve valčíku Svatební požehnání Jaroslava Heřmana a Václava Bárty budou zpěváci Doubravanky zpívat o loučení s rodiči. Ke svatebnímu sólu vás pozve Vlčnovjanka v polce Miloslava Procházky. Do třetice zazní valčík Vladimíra Salčáka Znorovské zvony v podání dechové hudby Dolanka. V písních se odráží všechny životní události a mezi ně patří i smrt a loučení s blízkým člověkem. Tango Nejsmutnější loučení autora Viléma Znamínko zazní v podání Krajanky Václava Hlaváčka. Valčík Nezapomeň moja milá od Jožulky Uhra zazní v úpravě Bohumíra Kameníka. Hrát bude dechová hudba Túfaranka. Na závěr jsme si nechali slow Václava Smoly Život je krásný v podání Moravěnky.