Vesele i smutně s dechovkou

Vesele i smutně s dechovkou

Pořad v souvislostech


Vesele i smutně s dechovkou
Budeme vysílat

Dechovková CD roku 2018
Sváteční melodie
Sváteční melodie
Vysílali jsme


Dechovková CD roku 2018

Písničky z archivu

Písničky z archivu
Audioarchiv
21. listopadu 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

V dalším listopadovém vydání pořadu Hrajte, kapely! nahlédneme do repertoáru dechových orchestrů. O čem se zpívá v písních a jakým životním událostem se autoři věnují? Vesele i smutně s dechovkou bude ve čtvrtek 22. listopadu za pět pět odpoledne.

Tak jako se v přírodě střídají různá roční období, tak i v životě se střídají období vzniku, rozkvětu, zralosti, uvadání a smrti. Život člověka je vyplněn množstvím radostných i smutných událostí. A prožitky spojené s nimi se odráží v mnoha lidových písních. A nejen v nich, jsou tématem i novodobých skladeb, které vznikají pro dechové orchestry. Narození, mládí, láska, vojna i smrt se odráží v písních, které vám nabídneme k poslechu. Konkrétní témata napoví níže uvedený seznam skladeb zařazených do pořadu.

Pořad připravila Helena Hájková.

V úvodu zazní polka V mládí Slávka Smišovského a Václava Babuly v podání Frajárky. Ve valčíkovém rytmu se ponese skladba Tichou dědinou Karla Vacka v podání Josefa Zímy a Orchestru Karla Vacka mladšího. Matyáškovi, tak se jmenuje slow-rock Antonína Perničky, který zahraje Stříbrňanka. Do kolébky nahlédneme i ve valčíku Rozkvetla láska Františka Kohoutka a Richarda Plachého v podání dechové hudby Lidečanka. Vojna bude námětem pro další tři písně. Poslechněte si valčík Budu já mít koně Miroslava Glozy a polku Na vojnu Jožky Konečného. Do třetice zazní ještě valčík S Pánem Bohem kamarádi od Miroslava Mordycha a Jiřího Tesaříka. Hrát budou Zdounečanka, Šohajka a Túfaranka. Polku o darovaném prstýnku s názvem Pro milú napsali Miroslav Kolstrunk a Marie Žáková, nahrála ji Nedakoňanka. Lidový valčík Když sem k vám chodíval si můžete zanotovat s Jožkou Šmukařem, Jiřím Helánem a Moravěnkou. Valčík Naše zasnoubení autora Václava Krutílka zahraje Lidečanka. O loučení se svobodou bude polka Stroj času autorské dvojice Miroslav Procházka a Zdeněk Valný. A zazní známý waltz Den svatební Pavla Zedníka a Václava Babuly. Hrát budou Lácaranka a Stříbrňanka. S muzikou se podíváme ještě na tři další svatby. Ve valčíku Svatební požehnání Jaroslava Heřmana a Václava Bárty budou zpěváci Doubravanky zpívat o loučení s rodiči. Ke svatebnímu sólu vás pozve Vlčnovjanka v polce Miloslava Procházky. Do třetice zazní valčík Vladimíra Salčáka Znorovské zvony v podání dechové hudby Dolanka. V písních se odráží všechny životní události a mezi ně patří i smrt a loučení s blízkým člověkem. Tango Nejsmutnější loučení autora Viléma Znamínko zazní v podání Krajanky Václava Hlaváčka. Valčík Nezapomeň moja milá od Jožulky Uhra zazní v úpravě Bohumíra Kameníka. Hrát bude dechová hudba Túfaranka. Na závěr jsme si nechali slow Václava Smoly Život je krásný v podání Moravěnky.

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music