V pohádce s Metodějem Prajkou

V pohádce s Metodějem Prajkou

Pořad v souvislostech


V pohádce s Metodějem Prajkou
Budeme vysílat

Dětičky, jděte už spát
Hrajte, já ráda tancuju
Hrajte, já ráda tancuju
Vysílali jsme


Dětičky, jděte už spát

Pozdrav milému - nové nahrávky DH Blatnička

Pozdrav milému - nové nahrávky DH Blatnička
Audioarchiv

V červenci letošního roku  uplynu 120 let od narození Metoděje Prajky, talentovaného muzikanta a skladatele, který působil v Lanžhotě na Břeclavsku. Napsal několik desítek skladeb, které se dodnes hrají na hodech na Slovácku. Ty nejznámější si můžete připomenout v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 26. dubna v 16.55.

Odkazu Metoděje Prajky se věnoval v 90. letech minulého století textař a publicista Stanislav Pěnčík a také skladatel Jožulka Uher, obojí vyšlo v knize Když zazpívají křídlovky.

5. července 1898 se v rodině domkaře Floriána a jeho ženy Anny Prajkových narodil syn, kterému dali při křtu jméno Metoděj. Florián měl vyhlášenou rodinnou muziku, která hrála neopakovatelným způsobem „štrajch“ a později i dechovku. V rodině u Prajků se muzicírovalo, netrvalo to dlouho a malý Metyn chodil s otcem hrát na svatby, pohřby a muziky. Nejprve s housličkami, později s křídlovkou. Když opustil obecnou školu, šel do učení k ševci Klvaňovi v Lanžhotě. Bylo to praktické, nemusel nikam dojíždět a mohl se věnovat muzice. Nejdříve hrál na bubínek, pak na housle, křídlovku, dokonce na klarinet. Když skončila první světová válka, narukoval mladý Metoděj Prajka do Vyškova k vojenské hudbě.

Asi už není pamětníka, který by dosvědčil, která skladba byla vůbec jeho první. Pod mnoho skladeb se podepisoval jako neznámý autor. Možná měl Metoděj Prajka strach, že by lidé jeho skladby nepřijali tak bezprostředně, kdyby znali autora. Dalším důvodem bylo, že se nechtěl účastnit tehdy povinných přehrávek. Jeho skladby zajišťovaly určitou exkluzivitu Juráčkově kapele. Tím, že nebyly masově rozšířené, byla kapela díky svému originálnímu repertoáru velmi oblíbená a vyhledávaná.

V úvodu uslyšíte instrumentální polka Falešná v podání Lácaranky. Valčík Lanžhotská kapela zahraje Venkovanka a orchestrální polka Kútská zazní v nahrávce od Šohajky. Z Prajkových skladeb nabídneme valčík Vínko červené, který otextoval František Uher, a polku Jednotka. Hrají Bojané a Moravěnka. Další Prajkovy skladby zahrají Lácaranka a Mistříňanka. Zazní polka Zdenička, kterou otextoval František Krša a instrumentální polka Es-As. Známý Slovácký pochod zazní v podání Lácaranky a sousedská Marná naděje od Podhoranky. Valčík Při měsíčku napsal s Františkem Kršou. Zazní orchestrální polka Kontingentní. Hrají Bojané a Mistříňanka. Prajka napsal mimo jiné polku Panenská, kterou otextoval František Krša a sousedskou Venkovanka. Zahrají je Bojané a Vacenovjáci. Náš pořad ke 120. výročí narození muzikanta a skladatele Metoděje Prajky uzavře instrumentální polka Ještě jednou v podání Kumpánových muzikantů.

prajka_kapela

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music