V pohádce s Metodějem Prajkou

V pohádce s Metodějem Prajkou

Pořad v souvislostech


V pohádce s Metodějem Prajkou
Budeme vysílat

100 let Československa – 100 let české dechovky
Písničky o koních
Písničky o koních
Vysílali jsme


Jihem Čech a Moravy

Skladatel Josef Poncar

Skladatel Josef Poncar
Audioarchiv

V červenci letošního roku  uplynu 120 let od narození Metoděje Prajky, talentovaného muzikanta a skladatele, který působil v Lanžhotě na Břeclavsku. Napsal několik desítek skladeb, které se dodnes hrají na hodech na Slovácku. Ty nejznámější si můžete připomenout v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 26. dubna v 16.55.

Odkazu Metoděje Prajky se věnoval v 90. letech minulého století textař a publicista Stanislav Pěnčík a také skladatel Jožulka Uher, obojí vyšlo v knize Když zazpívají křídlovky.

5. července 1898 se v rodině domkaře Floriána a jeho ženy Anny Prajkových narodil syn, kterému dali při křtu jméno Metoděj. Florián měl vyhlášenou rodinnou muziku, která hrála neopakovatelným způsobem „štrajch“ a později i dechovku. V rodině u Prajků se muzicírovalo, netrvalo to dlouho a malý Metyn chodil s otcem hrát na svatby, pohřby a muziky. Nejprve s housličkami, později s křídlovkou. Když opustil obecnou školu, šel do učení k ševci Klvaňovi v Lanžhotě. Bylo to praktické, nemusel nikam dojíždět a mohl se věnovat muzice. Nejdříve hrál na bubínek, pak na housle, křídlovku, dokonce na klarinet. Když skončila první světová válka, narukoval mladý Metoděj Prajka do Vyškova k vojenské hudbě.

Asi už není pamětníka, který by dosvědčil, která skladba byla vůbec jeho první. Pod mnoho skladeb se podepisoval jako neznámý autor. Možná měl Metoděj Prajka strach, že by lidé jeho skladby nepřijali tak bezprostředně, kdyby znali autora. Dalším důvodem bylo, že se nechtěl účastnit tehdy povinných přehrávek. Jeho skladby zajišťovaly určitou exkluzivitu Juráčkově kapele. Tím, že nebyly masově rozšířené, byla kapela díky svému originálnímu repertoáru velmi oblíbená a vyhledávaná.

V úvodu uslyšíte instrumentální polka Falešná v podání Lácaranky. Valčík Lanžhotská kapela zahraje Venkovanka a orchestrální polka Kútská zazní v nahrávce od Šohajky. Z Prajkových skladeb nabídneme valčík Vínko červené, který otextoval František Uher, a polku Jednotka. Hrají Bojané a Moravěnka. Další Prajkovy skladby zahrají Lácaranka a Mistříňanka. Zazní polka Zdenička, kterou otextoval František Krša a instrumentální polka Es-As. Známý Slovácký pochod zazní v podání Lácaranky a sousedská Marná naděje od Podhoranky. Valčík Při měsíčku napsal s Františkem Kršou. Zazní orchestrální polka Kontingentní. Hrají Bojané a Mistříňanka. Prajka napsal mimo jiné polku Panenská, kterou otextoval František Krša a sousedskou Venkovanka. Zahrají je Bojané a Vacenovjáci. Náš pořad ke 120. výročí narození muzikanta a skladatele Metoděje Prajky uzavře instrumentální polka Ještě jednou v podání Kumpánových muzikantů.

prajka_kapela

NyníKoncert duchovní/vážné...
Skladba: Kantáta "Gott, der Herr ist Sonn und Schild" BWV 79 - Sbor; Autor: Bach Johann Sebastian; Dirigent: Rilling Helmuth; Sóla: Augér Arleen - soprán, Hamari Julia - alt, Huttenlocher Philippe - bas; Soubor: Gächinger Kantorei Stuttgart
22:05Večerní chvály
22:20Písničky k usínání
23:00Komorní hudba
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál Svatý...

Témata Jak se vám líbí

IMG_0344Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge si můžete pustit z archivu.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music