Století s Blučiňáky

Století s Blučiňáky

Pořad v souvislostech


Století s Blučiňáky
Budeme vysílat

V májovém měsíci
Červená sukýnka nebyla jediná…
Červená sukýnka nebyla jediná…
Vysílali jsme


V májovém měsíci

Rozkvetla mně růžička

Rozkvetla mně růžička
Audioarchiv

Moravská dechová hudba Blučiňáci nese název obce Blučina na Brněnsku, kde byla založena v roce 1920. U příležitosti 100. výročí od založení kapely vyšel nový hudební nosič. A právě písně z něj zazní v dalším vydání týdeníku Hrajte, kapely! ve čtvrtek 29. dubna v 16.55. A nebude chybět ani povídání o Blučiňácích v podání klarinetisty a kapelníka Oldřicha Kahouna.

V dechové hudbě Blučiňáci hrají muzikanti i z okolních Opatovic, Rajhradic, Rajhradu, Nosislavi, Velkých Němčic, Šitbořic a Židlochovic.

Zakladatelem kapely byli bratři Rudolf a František Kratochvílovi. Rudolf byl kapelníkem až do 60. let. Následovali Inocenc Fronc a Slávek Kratochvíl. Po něm převzal kapelnický post pan Bohuslav Špondr. Současným kapelníkem je klarinetista Oldřich Kahoun.
 
Kapela dlouhodobě spolupracuje s hudebními skladateli, s Ladislavem Hrdličkou, Pavlem Svobodou a Antonínem Osičkou. S Blučiňáky zpívají Helena Rudolfová, Slavomíra Zalabová a Milan Dorušinec.
 
V pořadu zazní písně a autorské skladby z CD Hrajeme vám již 100 let, které bylo vydáno v minulém roce. CD si můžete objednat na webových stránkách kapely.
 
Foto: Blučiňáci, zveřejněno se souhlasem kapely