Štěstí v písni

Štěstí v písni

Pořad v souvislostech


Štěstí v písni
Budeme vysílat

Rodinné muzicírování
Medailon Františka Kotáska
Medailon Františka Kotáska
Vysílali jsme


Rodinné muzicírování

Pozvání na festivaly dechových hudeb 2019

Pozvání na festivaly dechových hudeb 2019
Audioarchiv
22. května 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Letos si připomínáme 105. výročí narození skladatele Karla Valdaufa, kterého proslavily písně Až nás cesty svedou, Tvé vlasy kvetou maminko, Pod jednou střechou a další. Muzikanta, skladatele a rodáka z jižních Čech si můžete připomenout ve čtvrtečním pořadu Hrajte, kapely za pět pět odpoledne.

Karel Valdauf se narodil 25. října 1913 v Trhových Svinech na Českobudějovicku v rodině, která muzikantství počítala na generace. Karlu Valdaufovi věnuje jednu celou kapitolu kniha Dechovka, historie a současnost.

Karel Valdauf hrával už od dvanácti let - na housle, flétnu nebo na malý buben. Hrál v otcově kapele a někdy si zahrál i s dědou. V roce 1928 narukoval Karel přímo do Vojenské hudební školy v Praze. Po absolvování ho přidělili k hudbě 18. Pěšího pluku v Plzni. Vojenská služba mu skončila, Valdauf se vracel do civilu. Hrál na flétnu, harmoniku, klarinet, saxofon, kytaru, dokonce i na bicí nástroje. Pak se stal členem kočovné divadelní společnosti. Starostlivý otec mu nakonec obstaral místo úředníka na poště, ale náhoda tomu chtěla, že začal hrál u Hudby uniformované stráže bezpečnosti. Později byl pověřen uměleckým vedením Orchestru kriminálního ředitelství v Praze. V době druhé světové války Valdauf písničky nejen hrál, ale i skládal. První skladby mu vydával nakladatel Kovářík, premiérovou byla roku 1943 píseň Až si budeš jinou brát.

Ale život Valdaufovi nenastavoval jen vlídnou tvář. Čtyřiatřicetiletého inspektora Valdaufa v práci nečekaně skolil infarkt. Rok byl upoután na lůžko a potom byl z činné služby u policie ze zdravotních důvodů propuštěn. Podařilo se mu studovat soukromě skladbu u profesora Řídkého. Roku 1954 složil státní zkoušku z dirigování a sborového zpěvu.

Karel Valdauf byl u začátků mnoha kapel. V roce 1942 založil smyčcový orchestr. O čtvrtstoletí přibyla slavná Valdaufinka – malá dechovka o dvanácti muzikantech. O ní Valdauf říkal, že je to muzika průzračná, což není to nejlehčí. V jednu dobu měl Valdauf tři různé kapely a vedly si úspěšně. Úpravy skladeb pro ně dělal sám.

V úvodu zazní polka Teď hrajte nám, kterou napsal Valdauf na text Bohuslava Nádvorníka. Stejná autorská dvojice složila valčík Tvé vlasy kvetou, maminko, který zazní v podání Karla VAldaufa a jeho orchestru. Zanotovat si můžete ještě polku Pod jednou střechou v provedení Budějcké kapely Ády Školky. Dále nabídneme dva valčíky. Oba napsal s Milunou Pokornou. Krajanka Václava Hlaváčka zahraje skladby Štěstí v písni a Cestička k lásce. Pochodovou píseň Koukol v obilí napsal Karel Valdauf s textařem Ladislavem Jacurou. Z jejich společné práce vzešla také polka Málo, tak málo. Pražské muzikanty vystřídá Krajanka Václava Hlaváčka. Valdaufovy skladby pronikly také do repertoáru moravských kapel. Polku Dávno přešla doba zahraje Bojanovská šestka. K poslechu nabídneme skladby, které Valdauf napsal s Bohuslavem NádvorníkemHvězdy nad Prahou a Jak slyším muziku. Hrají Karel Valdauf se svým orchestrem a Valdaufinka. Tango Věřím zahraje Budějcká kapela Ády Školky. Poslechněte si ještě polku Soběkurská a valčík Společnou cestou. Hrají Malá muzika Nauše Pepíka a Valdaufinka. Na závěr vám Valdaufinka zahraje tango Den, kdy tě potkávám.

Pořad připravila Helena Hájková.