Štěstí v písni

Štěstí v písni

Pořad v souvislostech


Štěstí v písni
Budeme vysílat

Dětičky, jděte už spát
Hrajte, já ráda tancuju
Hrajte, já ráda tancuju
Vysílali jsme


Dětičky, jděte už spát

Pozdrav milému - nové nahrávky DH Blatnička

Pozdrav milému - nové nahrávky DH Blatnička
Audioarchiv
22. května 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Letos si připomínáme 105. výročí narození skladatele Karla Valdaufa, kterého proslavily písně Až nás cesty svedou, Tvé vlasy kvetou maminko, Pod jednou střechou a další. Muzikanta, skladatele a rodáka z jižních Čech si můžete připomenout ve čtvrtečním pořadu Hrajte, kapely za pět pět odpoledne.

Karel Valdauf se narodil 25. října 1913 v Trhových Svinech na Českobudějovicku v rodině, která muzikantství počítala na generace. Karlu Valdaufovi věnuje jednu celou kapitolu kniha Dechovka, historie a současnost.

Karel Valdauf hrával už od dvanácti let - na housle, flétnu nebo na malý buben. Hrál v otcově kapele a někdy si zahrál i s dědou. V roce 1928 narukoval Karel přímo do Vojenské hudební školy v Praze. Po absolvování ho přidělili k hudbě 18. Pěšího pluku v Plzni. Vojenská služba mu skončila, Valdauf se vracel do civilu. Hrál na flétnu, harmoniku, klarinet, saxofon, kytaru, dokonce i na bicí nástroje. Pak se stal členem kočovné divadelní společnosti. Starostlivý otec mu nakonec obstaral místo úředníka na poště, ale náhoda tomu chtěla, že začal hrál u Hudby uniformované stráže bezpečnosti. Později byl pověřen uměleckým vedením Orchestru kriminálního ředitelství v Praze. V době druhé světové války Valdauf písničky nejen hrál, ale i skládal. První skladby mu vydával nakladatel Kovářík, premiérovou byla roku 1943 píseň Až si budeš jinou brát.

Ale život Valdaufovi nenastavoval jen vlídnou tvář. Čtyřiatřicetiletého inspektora Valdaufa v práci nečekaně skolil infarkt. Rok byl upoután na lůžko a potom byl z činné služby u policie ze zdravotních důvodů propuštěn. Podařilo se mu studovat soukromě skladbu u profesora Řídkého. Roku 1954 složil státní zkoušku z dirigování a sborového zpěvu.

Karel Valdauf byl u začátků mnoha kapel. V roce 1942 založil smyčcový orchestr. O čtvrtstoletí přibyla slavná Valdaufinka – malá dechovka o dvanácti muzikantech. O ní Valdauf říkal, že je to muzika průzračná, což není to nejlehčí. V jednu dobu měl Valdauf tři různé kapely a vedly si úspěšně. Úpravy skladeb pro ně dělal sám.

V úvodu zazní polka Teď hrajte nám, kterou napsal Valdauf na text Bohuslava Nádvorníka. Stejná autorská dvojice složila valčík Tvé vlasy kvetou, maminko, který zazní v podání Karla VAldaufa a jeho orchestru. Zanotovat si můžete ještě polku Pod jednou střechou v provedení Budějcké kapely Ády Školky. Dále nabídneme dva valčíky. Oba napsal s Milunou Pokornou. Krajanka Václava Hlaváčka zahraje skladby Štěstí v písni a Cestička k lásce. Pochodovou píseň Koukol v obilí napsal Karel Valdauf s textařem Ladislavem Jacurou. Z jejich společné práce vzešla také polka Málo, tak málo. Pražské muzikanty vystřídá Krajanka Václava Hlaváčka. Valdaufovy skladby pronikly také do repertoáru moravských kapel. Polku Dávno přešla doba zahraje Bojanovská šestka. K poslechu nabídneme skladby, které Valdauf napsal s Bohuslavem NádvorníkemHvězdy nad Prahou a Jak slyším muziku. Hrají Karel Valdauf se svým orchestrem a Valdaufinka. Tango Věřím zahraje Budějcká kapela Ády Školky. Poslechněte si ještě polku Soběkurská a valčík Společnou cestou. Hrají Malá muzika Nauše Pepíka a Valdaufinka. Na závěr vám Valdaufinka zahraje tango Den, kdy tě potkávám.

Pořad připravila Helena Hájková.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music