S Františkem Kmochem do kroku

S Františkem Kmochem do kroku

Pořad v souvislostech


S Františkem Kmochem do kroku
Audioarchiv

Hudebník, skladatel a kapelník kolínského dechového orchestru, bez kterého si obyvatelé Kolínska nedovedli představit žádnou významnější slavnost nebo zábavu – to byl František Kmoch. U příležitosti 110. výročí jeho úmrtí nabízíme jeho medailon v týdeníku Hrajte, kapely! ve čtvrtek 28. dubna za pět minut pět odpoledne.

V reakci na styl rakousko-uherských vojenských pochodů skládal Kmoch pochody hluboce zakořeněné v české lidové hudbě. Jejich prostřední části, dnes označované obvykle jako „trio“, byly téměř vždy doprovázeny textem, který zpívali hudebníci, sbor, případně i posluchači. Tyto texty byly důležitým výrazem českého národního uvědomění.

Kmoch byl obdařen schopnostmi a vůlí vést svůj orchestr na vysoké úrovni. Jeho kapela hrávala především k tanci a později byl o její služby takový zájem, že se někdy členila na menší celky. Během let se u Františka Kmocha vystřídalo více než sto hudebníků. Původně několikačlenná kapela se později rozrostla, v roce 1910 v ní působilo přes 60 stálých členů, které doplňovalo 20 příležitostně zvaných muzikantů. Jejich kapelník uměl s nimi soucítit, avšak při zkouškách nic neslevil a při vystoupení muselo být vše v pořádku.

V pořadu si poslechnete samozřejmě Kmochovy skladby. A mimo jiných také historické nahrávky z let 1904 - 1910 samotné Kmochovy kapely.

kmoch_kapela