S Františkem Kmochem do kroku

S Františkem Kmochem do kroku

Pořad v souvislostech


S Františkem Kmochem do kroku
Budeme vysílat

Sváteční melodie
Sváteční melodie
Adventní posezení s...Zdeňkem Gurským
Vysílali jsme


Dechovková CD roku 2018

Dechovková CD roku 2018

Písničky z archivu
Audioarchiv

Hudebník, skladatel a kapelník kolínského dechového orchestru, bez kterého si obyvatelé Kolínska nedovedli představit žádnou významnější slavnost nebo zábavu – to byl František Kmoch. Od narození dirigenta a našeho nejznámějšího skladatele dechové hudby uplynulo 1. srpna 170 let. S Františkem Kmochem do kroku se vydáme v týdeníku Hrajte, kapely! na vlnách Proglasu ve čtvrtek 9. srpna za pět minut pět odpoledne.

V reakci na styl rakousko-uherských vojenských pochodů skládal Kmoch pochody hluboce zakořeněné v české lidové hudbě. Jejich prostřední části, dnes označované obvykle jako „trio“, byly téměř vždy doprovázeny textem, který zpívali hudebníci, sbor, případně i posluchači. Tyto texty byly důležitým výrazem českého národního uvědomění.

Kmoch byl obdařen schopnostmi a vůlí vést svůj orchestr na vysoké úrovni. Jeho kapela hrávala především k tanci a později byl o její služby takový zájem, že se někdy členila na menší celky. Během let se u Františka Kmocha vystřídalo více než sto hudebníků. Původně několikačlenná kapela se později rozrostla, v roce 1910 v ní působilo přes 60 stálých členů, které doplňovalo 20 příležitostně zvaných muzikantů. Jejich kapelník uměl s nimi soucítit, avšak při zkouškách nic neslevil a při vystoupení muselo být vše v pořádku.

V pořadu si poslechnete samozřejmě Kmochovy skladby. A mimo jiných také historické nahrávky z let 1904 - 1910 samotné Kmochovy kapely.

kmoch_kapela

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music