S Františkem Kmochem do kroku

S Františkem Kmochem do kroku

Pořad v souvislostech


S Františkem Kmochem do kroku
Budeme vysílat

Festivalová sezóna začíná...
Únoroví oslavenci
Únoroví oslavenci
Vysílali jsme


Festivalová sezóna začíná...

"Moje jižní Čechy, moje česká vlast..."

"Moje jižní Čechy, moje česká vlast..."
Audioarchiv

Hudebník, skladatel a kapelník kolínského dechového orchestru, bez kterého si obyvatelé Kolínska nedovedli představit žádnou významnější slavnost nebo zábavu – to byl František Kmoch. Od narození dirigenta a našeho nejznámějšího skladatele dechové hudby uplynulo 1. srpna 170 let. S Františkem Kmochem do kroku se vydáme v týdeníku Hrajte, kapely! na vlnách Proglasu ve čtvrtek 9. srpna za pět minut pět odpoledne.

V reakci na styl rakousko-uherských vojenských pochodů skládal Kmoch pochody hluboce zakořeněné v české lidové hudbě. Jejich prostřední části, dnes označované obvykle jako „trio“, byly téměř vždy doprovázeny textem, který zpívali hudebníci, sbor, případně i posluchači. Tyto texty byly důležitým výrazem českého národního uvědomění.

Kmoch byl obdařen schopnostmi a vůlí vést svůj orchestr na vysoké úrovni. Jeho kapela hrávala především k tanci a později byl o její služby takový zájem, že se někdy členila na menší celky. Během let se u Františka Kmocha vystřídalo více než sto hudebníků. Původně několikačlenná kapela se později rozrostla, v roce 1910 v ní působilo přes 60 stálých členů, které doplňovalo 20 příležitostně zvaných muzikantů. Jejich kapelník uměl s nimi soucítit, avšak při zkouškách nic neslevil a při vystoupení muselo být vše v pořádku.

V pořadu si poslechnete samozřejmě Kmochovy skladby. A mimo jiných také historické nahrávky z let 1904 - 1910 samotné Kmochovy kapely.

kmoch_kapela